Liga 1: Revirimentul oltenilor. CS U Craiova, succes categoric cu Poli Iași

Autor: Daniel Samoilă

Cu pretenții la titlu, CS U Craiova a avut probleme în ultimele trei partide în care a înregistrat două egaluri și o înfrângere. Problema mare pentru Mangia a fost că echipa sa nu reușea să marcheze. În etapa a 5-a din play-off-ul Ligii 1, oltenii au jucat pe teren propriu cu Poli Iași.

Fără Băluță în lot, Craiova a dominat startul de partidă și a avut o primă ocazie prin Bărbuț în minutul 11. Primul gol a venit în minutul 18, atunci când Mitriță a șutat din afara careului, iar balonul a fost deviat de Frăsinescu în poarta apărată de Koselev.

Oltenii au controlat bine jocul până spre finalul reprizei și au mai punctat încă o dată. Mitriță marchează după un șut puternic din careu, fără vreo șansă pentru Koselev. A fost 2-0 la pauză pentru gazde.

Partea secundă a debutat tot cu oltenii în atac, care au și primit penalty în minutul 56. Mitriță a executat și a transformat pentru un 3-0 categoric. Inevitabil, a urmat o relaxare în jocul gazdelor, iar Iașul a ieșit la joc. Tânărul Danale a profitat de gafa lui Calancea și a marcat golul de onoare al moldovenilor în minutul 72.

Craiova a ieșit din nou la joc, iar în prelungirile meciului Dimitrov a marcat al patrulea gol. S-a încheiat CS U Craiova-Poli Iași 4-1, un rezultat ce îi menține pe olteni pe locul trei, cu 34 de puncte. La polul opus se află Poli Iași, care rămâne cu 22 de puncte în clasament.