Liga 1: Revirimentul oltenilor. CS U Craiova, succes categoric cu Poli Iași

Autor: Daniel Samoilă

Cu pretenții la titlu, CS U Craiova a avut probleme în ultimele trei partide în care a înregistrat două egaluri și o înfrângere. Problema mare pentru Mangia a fost că echipa sa nu reușea să marcheze. În etapa a 5-a din play-off-ul Ligii 1, oltenii au jucat pe teren propriu cu Poli Iași.

Fără Băluță în lot, Craiova a dominat startul de partidă și a avut o primă ocazie prin Bărbuț în minutul 11. Primul gol a venit în minutul 18, atunci când Mitriță a șutat din afara careului, iar balonul a fost deviat de Frăsinescu în poarta apărată de Koselev.

Oltenii au controlat bine jocul până spre finalul reprizei și au mai punctat încă o dată. Mitriță marchează după un șut puternic din careu, fără vreo șansă pentru Koselev. A fost 2-0 la pauză pentru gazde.

Partea secundă a debutat tot cu oltenii în atac, care au și primit penalty în minutul 56. Mitriță a executat și a transformat pentru un 3-0 categoric. Inevitabil, a urmat o relaxare în jocul gazdelor, iar Iașul a ieșit la joc. Tânărul Danale a profitat de gafa lui Calancea și a marcat golul de onoare al moldovenilor în minutul 72.

Craiova a ieșit din nou la joc, iar în prelungirile meciului Dimitrov a marcat al patrulea gol. S-a încheiat CS U Craiova-Poli Iași 4-1, un rezultat ce îi menține pe olteni pe locul trei, cu 34 de puncte. La polul opus se află Poli Iași, care rămâne cu 22 de puncte în clasament.

Echipele de start:

Craiova (3-4-3) Calancea - Popa (Screciu 46'), Gardoş, Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Bărbuţ, Glavina (Burlacu 55'), Mitriţă. Rezerve: Popescu - Gustavo, Santos, Screciu, Popov, Briceag (Bărbuţ 90'), Burlacu.

Iaşi (4-2-3-1) Koselev - Sin, Mihalache, Frăsinescu, Panţîru - Oaka, Cioinac - Gavrilă (Danale 65'), Platini (Jo Santos 76'), Zaharia - Kizito (A. Cristea 46'). Rezerve: Rusu - Ştefănescu, Danale, Jo, Cristea, Pedro şi Bosoi.

sursă foto:telekomsport.ro

Autor: Andrei Szabo / 25 Apr. 2018

FRF vrea să reformeze Liga 2 și Liga 3 pentru a evita retragerile în plin campionat

Fotbalul românesc a fost marcat în ultimele sezoane de numeroase retrageri din motive financiare.

Autor: Pompiliu Constantin / 25 Apr. 2018

Interviu exclusiv cu Marius Francisc, „match analyst”, cu experiență la echipa națională și Astra Giurgiu

Marius Francisc are 31 de ani și a jucat fotbal la Dinamo, Sportul Studențesc, Victoria Brănești sau Politehnica Timișoara, între anii 2000 – 2010.

Autor: Andrei Szabo / 24 Apr. 2018

ASU Poli Timișoara s-a retras de pe teren în meciul cu UTA în semn de protest

Derby-ul Vestului din liga secundă, între UTA Arad şi ASU Poli Timişoara, s-a oprit în minutul 62, când oaspeţii au decis să părăsească terenul.

Autor: Maria Sorescu / 25 Apr. 2018

Sarabanda breakurilor. Irina Begu, calificată în sferturi la Istanbul

Orașul Istanbul este gazda turneului WTA de 280 de puncte TEB BNP Paribas Cup, unde Irina-Camelia Begu a obținut o victorie importantă.