Baschet: România, înfrângere drastică cu Italia în preliminariile CM din 2019

Autor: Daniel Samoilă

Naționala României de baschet masculin avea un moral excelent înaintea de confruntarea cu Italia din preliminariile Campionatului Mondial din 2019, care va vea loc în China.

Tricolorii au obținut o victorie uriașă în Croația și aveau două victorii și o înfrângere. A urmat însă o confruntare extrem de grea, pe teren propriu, la Cluj, contra Italiei.

Italienii au început excepțional meciul și au condus după primul sfert cu 35-12. România a debutat în sfertul doi cu multe ratări și la pauză mare, Squadra Azzura conducea cu 47-25.

Diferența a fost și mai mare după ultimele două sferturi, astfel că la final Italia a câștigat împotriva României cu 101-50, o diferență uriașă ce a arătat diferența de valoare dintre cele două naționale.

România ajunge la două victorii și două înfrângeri, în timp ce Italia are patru succese și nicio înfrângere și e calificată în faza a doua a preliminariilor.

Emi Cățe a fost principalul marcator al României, cu 15 puncte, Andrei Mandache a înscris 13 puncte și Giordan Watson 11 puncte.

sursă foto:totalbaschet.ro

Autor: Guy Martial Aka / 17 Apr. 2024

Premieră în NBA: Un baschetbalist suspendat pe viață din cauza pariurilor

Asociația Națională de Baschet (NBA) a luat o măsură istorică.

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Mar. 2024

Editorial / Cultura baschetului la Cluj-Napoca. 10 000 de oameni și o echipă pentru un oraș unit

Atâta timp cât există o minge care sare și un coș, la Cluj spiritul baschetului va prospera.