Atletico Madrid, succes categoric pe terenul Sevillei. Toate rezultatele din LaLiga

Autor: Dionisie Rotaru

Echipa antrenată de către Diego Simeone s-a impus cu 5-2, pe terenul celor de la Sevilla, într-o partidă în care oaspeţii au condus cu cinci goluri avans la un moment dat.

Diego Costa a deschis balul pe Ramon Sanchez Pijuan, fiind urmat de reuşitele lui Antonie Griezmann, în minutele 42 şi 51, al doilea din penalty, în timp ce Koke a punctat pentru 4-0, în minutul 65. Griezmann avea să reuşească hat-trickul în minutul 81, înainte ca jucătorii gazdelor să aibă o tresărire de orgoliu.

Pablo Sarabia avea să reducă din ecart în minutul 85, iar patru minute mai târziu Nolito a înscris al doilea gol pentru Sevilla şi a mai redus din proporţiile scorului.

Atletico Madrid rămâne astfel la şapte puncte distanţă de Barcelona şi un eventual succes pe Camp Nou, în partida directă, programată weekend-ul viitor, ar putea relansa lupta la titlu în Spania. Sevilla are în schimb emoţii pentru ultimul loc care duce în Europa League, deoarece Celta Vigo s-a apropiat la doar patru puncte şi pune mare presiune pe trupa lui Montella.

Ziua penalty-urilor ratate în La Liga

Tot astăzi în campionatul Spaniei, Villarreal a învins cu 1-0, pe Getafe, într-o partidă în care Angel şi Molina, ambii de la trupa madrilenă au ratat câte o lovitură de 11 metri, în timp  ce turcul Unal a marcat unicul gol al jocului în minutul trei.

Malaga a fost aproape de o surpriză pe terenul celor de la Athletic Bilbao, dar a pierdut cu 2-1, după ce En Nesiry a deschis scorul în minutul 13, însă gazdele au preluat conducerea până la pauză datorită golurilor lui Susaeta (17) şi San Jose (44). En Nesiry a avut şansa să egaleze pentru Malaga în repriza secundă, dar nu a putut să înscrie de la punctul cu var.

Valencia s-a impus cu 2-1, pe teren propriu, în duelul cu Real Sociedad şi este la doar două puncte de Real Madrid, ocupanta ultimului loc de pe podium. Santi Mina a reuşit două goluri în poarta lui Tono Ramirez şi a adus victoria finală, în ciuda reuşitei egalizatoare a lui Mikel Oyarzabal.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.