Bundesliga: Bayern Munchen obține o victorie la limită pe terenul lui Wolfsburg, iar Schalke câștigă cu Hoffenheim

Autor: Daniel Samoilă

Bayern Munchen se apropie cu pași repezi către un al șaselea titlu consecutiv în Germania. Runda a 23-a din Bundesliga însă a adus o partidă destul de grea contra lui Wolfsburg, în deplasare.

Jupp Heynckes a decis să înceapă cu un prim 11 cu jucători ce au evoluat mai puțin, printre titulari numărându-se Rafinha, Bernat, Sule, Rudy, Tolisso sau Wagner. De menționat că a revenit și Thiago Alcantra, care nu mai jucase din noiembrie 2017 din cauza unei accidentări.

Wolfsburg a început perfect duelul și a deschis scorul încă din minutul 8 prin Didavi în urma unui corner. Bavarezii au dominat apoi jocul, însă și-au creat puține ocazii într-o repriză destul de anostă.

Partea secundă a debutut cu un forcing continuu al oaspeților, iar în minutul 56 Tolisso a obținut un penalty, doar că Arjen Robben a ratat șansa de a egala. Belgianul Kasteels a făcut adevărate minuni în poarta „lupilor”.

Totuși, Bayern a izbutit să egaleze prin Sandro Wagner. Vârful adus de la Hoffenheim a punctat în minutul 64, după o pasă a lui Robben. A fost a doua reușită în campionat pentru Wagner în tricoul lui Bayern.

S-a continuat presiunea la poarta lui Wolfsburg, iar răsplata a venit pe final. În minutul 90 Robben obține un al doilea penalty, Lewandowski execută și marchează.

S-a încheiat Wolfsburg-Bayern 1-2, a 13-a victorie consecutivă în toate competițiile pentru Bayern, care acumulează 59 de puncte în clasament și mai are nevoie de patru victorii pentru a deveni matematic campioană.

În schimb, derby-ul zilei s-a consumat pe Veltins Arena. Schalke 04 a primit vizita lui Hoffenheim, într-un duel ce a fost spectaculos și încheiat cu succesul gazdelor. Kehrer (11) și Embolo (28) au adus un avantaj confortabil pentru „mineri”, dar Hoffe a preluat inițiativa jocului în partea secundă și a dat un gol prin Kramaric (78). Insuficient însă, deoarece Schalke a câștigat la final cu 2-1 și urcă pe locul cinci, cu 37 de puncte.