Liga 1: CFR Cluj câștigă meciul cu Dinamo și revine pe primul loc în clasament

Autor: Daniel Samoilă

După ce FCSB a pierdut la Iași, scor 0-1, CFR Cluj avea șansa de a reveni primul loc în clasament. Clujenii se deplasau la Dinamo, pentru derby-ul etapei a 18-a din Liga 1 Betano.

Startul de meci a fost domol, ambele echipe au evoluat precaut, fără să-și asume riscuri. Prima mare șansă îi aparține lui Dinamo. Lovitura de cap a lui Nedelcearu a fost respinsă de Arlauskis până la Nascimento, dar acesta a șutat mult peste poartă.

În minutul 32, CFR are o ocazie mare, prin Hoban, care lovește bara după un șut plasat din afara careului. Până la pauză mai sunt de notat acțiunile ofensive ale lui Nascimento, dar prima repriză s-a încheiat 0-0.

Partea secundă debutează cu o echipă clujeană mult mai decisă. CFR marchează primul gol în minutul 49, după golul lui Omrani, care a primit o pasă excelentă de la Deac.

Peste alte cinci minte, CFR primește penalty, după ce Deac a fost faultat în careu de Oliva. Culio execută și înscrie cu un șut plasat, ducând scorul la 2-0.

Aveau să fie fazele decisive ale meciului, CFR Cluj impunându-se la final cu 2-0. Clujenii urcă pe primul loc în clasament, cu 40 de puncte, două mai multe decât FCSB. De cealaltă parte, Dinamo se află pe locul șapte, cu 24 de puncte.

Echipele de start:

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, Oliva - Nascimento, Anton- Corbu (Hanca 53), Rivaldinho (Nemec 46), Salomao – Bokila (Șerban 69)

CFR: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora - Hoban, Culio - Djokovic (Nouvier 90), Deac, Nistor (Păun 46) – Omrani (Balde 84)

sursă foto:prosport.ro

Autor: Mihai Constantin / 16 Apr. 2024