Liga 1: Surpriză mare în Copou! Poli Iași câștigă meciul cu FCSB din etapa a 18-a

Autor: Daniel Samoilă

Vicecampioana FCSB se pregătea pentru un nou duel interesant în Liga 1. Trupa antrenată de Nicolae Dică s-a deplasat la Iași, pentru partida cu Poli, în al doilea meci al etapei a 18-a.

În fața unei audiențe nemuroase în tribune, FCSB a început mai bine partida, ratând două ocazii prin Gnohere și Bălașa. Moldovenii au replicat prin Sin și Cristea.

Deși FCSB pornea ca mare favorită, ieșenii antrenați de Flavius Stoican au făcut o partidă curujoasă, în care au încercat poarta apărată de Niță cu șuturi periculoase de la distanță. Un exemplu în acest caz este și ocazia lui Cionac, din minutul 32. La pauză însă s-a intrat cu scorul de 0-0.

Partea secundă a debutat cu singura reușită a meciului. Poli Iași deschide scorul prin Panțîru în minutul 47, mijlocașul gazdelor marcând în urma unui șut plasat, din afara careului, după ce a profitat de o eroare a lui Planic.

Așa cum era de așteptat, FCSB a atacat în valuri și chiar a avut o bară, prin Budescu, în minutul 53. Același Budescu a rămas cel mai periculos jucător al roș-albaștrilor, dar fără efect pe tabela de marcaj.

S-a terminat Poli Iași-FCSB 1-0, un succes ce îi trimite pe ieșeni pe locul 8, cu 24 de puncte. De partea cealaltă, FCSB rămâne pe primul loc, cu 38 de puncte, dar poate coborâ pe doi dacă CFR o va învinge pe Dinamo.

Echipele de start:

Poli Iaşi: Koselev - Sin, Mihalache, Frăsinescu, Bădic - Cioinac, Qaka - Pedro Amado Mendes (Platini 46), Jo Santos (Chelaru 86), Panţîru - Cristea (cp) (Ștefănescu 70)

FCSB: Niţă - Enache, Planici, Bălaşa, Momcilovici - Pintilii, Nedelcu (Man 46) – Teixeira (Coman 75), Budescu, Fl. Tănase (cp) (D. Benzar 85) - Gnohere

sursa foto:telekomsport.ro

Autor: Mihai Constantin / 16 Apr. 2024