Pragmatism și eficiență pentru trei puncte. FCSB câștigă în Israel și face un pas mare către primăvara europeană

Autor: Daniel Samoilă

Meci important pentru FCSB în etapa a 3-a din Europa League. În grupa G, roș-albaștrii se deplasau la Hapoel Be’er Sheva, campioana din ultimii doi din Israel, pentru un duel important în economia calificării în primăvara europeană.

Fără un număr 9 clasic pe teren și cu Tănase în rol de atacant, trupa antrenată de Nicolae Dică a început mai bine. Constantin Budescu are o șansă mare în minutul doi, mijlocașul lui FCSB șutând milimetric pe lângă poarta lui Goresh.

Hapoel reacționează în minutul 17, israelienii având un gol anulat pe nedrept. Sahar execută o lovitură liberă, Melikson trimite mingea în poartă, dar arbitrii anulează reușita pe motiv de offside, deși reluările TV au arătat că golul era valabil.

Peste alte două minute, Romario Benzar se accidentează și este nevoit să părăsească terenul. Este o pierdere mare pentru Dică, având în vedere evoluțiile bune ale fundașului dreapta adus de la Viitorul.

Jocul s-a echilibrat, FCSB ratând o ocazie bună prin Tănase, în timp ce Hapoel oferă o replică solidă prin Toni, fost jucător la U Cluj, care ajunsese în postura de unu contra unu cu Niță, dar portarul s-a întins cu un reflex incredibil și a respins în lateral. A fost 0-0 la pauză.

Repriza secundă a debutat cu o dominare teritorială pentru Hapoel, dar fără mari șanse. Steliștii au încercat să dea replica pe contraatac. Totuși, o șansă mare de partea gazdelor vine în minutul 66. Toni centrază, Einbinder șutează puternic din interiorul careului, dar Niță are o nouă întervenție fantastică.

După șansa mare ratată de Hapoel, Dică face o mutare inspirată, scoțându-l pe Tănase și l-a băgat pe francezul Ghonere. În minutul 70, Texeira are o acțiune splendidă, îi pasează lui Gnohere, care pivotează de lângă un fundaș advers și punctează cu un șut plasat.

Israelienii au atacat în valuri spre poarta lui Niță, dar tot roș-albaștrii au marcat. Budescu centrează excelent de pe partea dreaptă, iar Gnohere face dubla cu o lovitură de cap din interiorul careului în minutul 75.

Hapoel a atacat continuu și a marcat la o neatenție în apărarea roș-albaștrilor. Cuenca a înscris în minutul 87. Au fost emoții mari pe final, dar s-a terminat Hapoel Be’er Sheva-FCSB 1-2, roș-albaștrii făcând un pas mare către calificarea în primăvara europeană.

În celălalt meci al grupei, Lugano a trecut de Plzen cu 3-2.

FCSB e pe primul loc cu 9 puncte, urmată de Lugano, Plzen și Hapoel cu câte 3 puncte.

Echipele de start:

Hapoel: Goresh – Bitton (Cuenca 74), Taha, H. Elhamed, Korhut - Broun, Ogu (Radi 30), Einbinder - Melikson, Ben Sahar (Peckhart 67), Tony

FCSB: Fl. Niță - R. Benzar (Enache 19), Planic, M. Bălașa, Momcilovic - Nedelcu, Ov. Popescu - D. Man (Coman 57), Budescu, Teixeira - Fl. Tănase (Gnohere 69)