Liga 2: Poli Timișioara câștigă derby-ul Vestului cu UTA. Arădenii rămân pe loc retrogradabil

Autor: Daniel Samoilă

Unul dintre cele mai așteptate meciuri din Liga 2 a avut loc în etapa a 12-a. Pe stadionul Dan Păltinișeanu s-au întâlnit în derby-ul Vestului, ASU Poli Timișoara și UTA Arad.

Gazdele au început cum nu se poate mai bine. La prima fază de atac a meciului, Poli deschide scorul în minutul doi, prin Cornel Predescu, după o semi-foarfecă perfect executată.

UTA a reacționat rapid și a egalat în minutul 9, prin Bujamin Asani, care a profitat de greșelile fundașilor timișoreni, marcând cu un șut de la 20 de metri. Până la pauză nu s-a mai consemnat nimic notabil, iar după 45 de minute, scorul era egal, 1-1.

Suporterii au avut și ei rolul lor, cele două galerii având un conflict în timpul pauzei, unde și-au dat pumni și picioare, iar jandarmeria a intervenit cu gaze lacrimogene.

Partea a doua debutează cu un conflict între cei doi căpitani. Curtuiuș (UTA) și Meriș (ASU Poli) au fost eliminați la aceeași fază de arbitru, iar ambele formații au rămas în 10.

Din această situație, ASU Poli pare ca a ieșit mai bine. Gazdele izbutesc golul victoriei în minutul 62, Dănuț Bilia marcând după o centrare a lui Predescu.

S-a terminat ASU Poli-UTA Arad 2-1. Timișoara urcă pe locul șase, cu 19 puncte, în timp ce UTA se află pe un loc retrogradabil, 16, cu doar 11 puncte.

Echipele de start:

Poli: Dur-Bozoancă - Motreanu, Mera (cpt.), Bilia, Taub - A. Ignea, Krausz, Poparadu - C. Predescu (Coadă 78'), Bădăuţă (M. Staicu 83'), Sorescu (I. Plamadă 90+3')
Rezerve neutilizate: Fişteag - Crişanov, Ţugui, Topic
Antrenor: Bogdan Andone
Eliminat: Ioan Mera 49' (roşu direct)

UTA: Grahovac - Adili, Iuga, Scutaru (Strătilă 72'), Asani - Prună (I. Tănase 72'), Polgar (Păcurar 78'), Jorza, Hlistei - Curtuiuş (cpt.), D. Florea
Rezerve neutilizate: Barna - Dinculescu, Cârstocea, Al. Manea
Antrenor: Cristian Todea
Eliminat: Marius Curtuiuş 49' (roşu direct)