Mijlocașii români au fost în formă în acest weekend. După Stanciu, și Torje, Bicfalvi sau Stoian s-au remarcat

Autor: Dionisie Rotaru

Venirea lui Cosmin Contra pare că a dat încredere potențialilor internaționali români. După ce ieri, Nicolae Stanciu a fost decisiv pentru Anderlecht, alți trei jucători din linia mediană au avut evoluții bune azi.

Adrian Stoian a fost printre cei mai buni jucători ai lui Crotone în victoria cu 2-0 asupra contracandidatei la retrogradare Benevento.

Românul a pasat decisiv la golul care a deschis drumul către victoria formației sale, reușit de Mandragora în minutul 43. Convocat pe lista provizorie a stranierilor, Stoian a fost înlocuit în minutul 70. La oaspeți, atacantul George Pușcaș a fost integralist.

Tot în Seria A, un alt potențial selecționabil, Ștefan Radu, a fost integralist în victoria echipei sale de pe terenul Veronei. Cosmin Contra a declarat că va face tot posibilul pentru a-l readuce pe apreciatul fundaș român în circuitul echipei naționale.

Eric Bicfalvi își continuă evoluțiile bune pentru Ural Ekaterinburg. Mijlocașul român a ajuns astăzi la cota patru goluri marcate în prima ligă din Rusia. El a înscris pentru 3-0 în disputa câștigată în cele din urmă de echipa sa cu 3-1 în fața celor de la Tosno. Bicfalvi pasase anterior decisiv pentru golul de 2-0 al formației sale.

De notat că în acest meci au fost implicați alți doi jucători trecuți prin liga 1. La gazde, fostul fotbalist al CFR-ului, gruzinul Chanturia a marcat pentru 1-0, în vreme ce fostul jucător al Universității Craiova, Nuno Rocha a pasat decisiv pentru golul de onoare al formației sale.

Gabriel Torje pare că traversează în sfârșit o perioadă bună a carierei sale în Turcia. Mijlocașul de bandă a marcat astăzi pentru Karabukspor în disputa cu Yeni Matalyaspor. A fost golul de 2-3 în meciul pierdut de echipa cu cei mai mulți români din SuperLig, scor 2-4, acasă.

A fost a doua reușită a sezonului pentru român, după cea cu Istanbul BB. De notat că Torje nu a fost titular, ci a intrat după pauză în locul lui Cristi Tănase. Alți trei români au fost titulari și integraliști: Găman, Papp și Grozav.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !