România, înfrângere și în al treilea meci de la Eurobasket, în fața campioanei europene, Spania

Autor: Flaviu Daniel Ilie

România are înfrângeri pe linie în primele trei meciuri de la EuroBasket, ultima venind în această seară în fața campioanei en-titre Spania cu scorul de 91-50 (21-19, 20-8, 29-8, 21-15).

Începutul jocului a fost promițător pentru baschetbaliștii lui Marcel Țenter, ei chiar reușind să conducă pe tabela de marcaj pe finalul reprizei.

Totul s-a prăbușit începând cu cel de-al doilea sfert al partidei, spaniolii intrând la pauza mare cu un avantaj de 13 puncte.

Ibericii au continuat să marească avansul în ultimele două sferturi, câștigând partida la 41 de puncte diferență.

Cel mai bun jucător al României a fost Vlad Munteanu, asemenea meciurilor precedente, el înscriind 15 puncte și reușind 6 recuperări și 3 pase decisive.

În tabăra adversă s-au remarcat frații Hernangomez, Juancho fiind principalul marcator al partidei cu 18 puncte, iar Willy lider la recuperări, intervenind de 13 ori.

În celelalte două dueluri din grupa de la Cluj, s-au întâlnit Ungaria și Cehia, respectiv Croația și Muntenegru. În primul duel, Ungaria s-a impus cu scorul de 85-73, într-un meci în care Adam Hanga a înscris mai bine de o treime din punctele maghiarilor. În celălalt meci, Croația s-a impus cu 76-72 după un meci în care au condus de la cap la coadă, obținând a treia victorie consecutivă.

Clasament Grupa C: 1.Spania 6p, 2. Croația 6p, 3.Muntenegru 4p, 4.Ungaria 4p, 5.Cehia 4p, 6.România 3p

Mâine în Sala Polivalentă de la Cluj, vor avea loc următoarele dueluri: Cehia-Muntenegru (15:00), Croația-Spania (17:45), România-Ungaria (20:30).

De asemenea, azi au avut loc și duelurile din etapa a 3-a în Grupa D.

Letonia-Marea Britanie 97-92
Letonia: Kristap Porzingiz 28, Davis Bertans 22
Marea Britanie: Gabe Olaseni 23, Kyle Johnson 18

Belgia-Rusia 67-76
Belgia: Maxime de Zeeuw 15, Quentin Seron 12
Rusia: Aleksei Shvod 20, Timofey Mozgog 12

Serbia-Turcia 80-74
Serbia: Bogdan Bogdanovic 17, Stefan Jovic 15