Astra Giurgiu - CSM Poli Iași 0-0, la finalul unui meci cu doi jucători eliminați

Autor: Tibi Demeter

Astra Giurigu și CSM Poli Iași au remizat, 0-0, în primul meci al rundei cu numărul șapte din Liga 1, la capătul unui joc cu două eliminări.

Moldovenii s-au deplasat la Giurgiu, după șocul produs în etapa trecută împotriva lui Dinamo și putea cu puțin noroc să obțină o nouă victorie în fața unei echipe aflate în play-off sezonul trecut.

Ieșenii au avut un start mai bun de partidă, iar Kizito putea să deschidă scorul încă din minutul 21 al meciului.

Romario Moise a primit două galbene în cinci minute la finalul primei reprize și a fost trimis mai repede la cabine, fiind astfel al treilea jucător în trei meciuri consecutive eliminat de la Astra.

Kizito a pus din nou în pericol poarta lui Iliev, în minutul 54, însă șutul său din unghi a fost blocat de portarul gazdelor, la o fază în care Andrei Cristea aștepta și el balonul în fața porții.

Ofensiva celor de la Poli a continuat, iar Jo, remarcatul etapei trecute, a fost aproape să deschidă scorul în minutul 65, dar șutul său a fost blocat excelent de Iliev, înainte ca Almeida să fie eliminat pentru un cot aplicat lui Stan pe finalul jocului.

Astra și CSM Iași s-au mulțumit cu un punct la finalul partidei și se clasează după prologul etapei a șaptea pe locurile cinci, respectiv șapte.

Astra Giurgiu: Iliev – Belu-Iordache, Bejan, Erico, Stan – Mrzljak – Balaure (Radunovici '81), Moise, Marquinhos (V. Gheorghe '73), Nicoară (Dandea '44) – Abang. Antrenor: Edward Iordănescu

CSM Poli Iaşi: Kelava – Tiago Almeida, Cioinac, Frăsinescu, Sin – Platini (Spătaru '46), Amado Mendes, Chelaru, Jo (Panţîru '90) – Kizito (Ştefănescu '70), Cristea. Antrenor: Flavius Stoican

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Mihai Constantin / 16 Apr. 2024

Costel Gâlcă, noul antrenor al CS Universitatea Craiova

CS Universitatea Craiova a făcut miercuri un anunț important pentru viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.