Au îmblânzit leii: Sporting Lisabona-FCSB 0-0, în prima manșă din play-offul UEFA Champions League

Pe Jose Alvalade a fost un infern verde în așteptarea unei victorii categorice a lui Sporting Lisabona în fața lui FCSB.

Meciul s-a încheiat însă în fluierăturile fanilor lusitani, nemulțumiți de jocul prestat de echipa lui Jorge Jesus.

Vedetele lusitanilor s-au chinuit serios în meciul cu vicecampioana României.

Prima repriză a fost caracterizată de încrâncenare. Cu neamțul Felix Brych în rolul de agent de descarcerare, Sporting Lisabona și FCSB au fost implicate într-un duel fizic de neutralizare reciprocă. Același Brych a iertat-o pe vicecampioana României de un penalty la un henț în careu al lui Momcilovic în minutul 10.

Dincolo de acest moment, ocaziile au fost împărțite. Câte una mare de fiecare parte. Acuna a lovit bara lui Niță în minutul 23, iar Alibec a ratat singur cu Rui Patricio în minutul 28.

Și repriza secundă a început sub aceleași auspicii. Sporting Lisabona a pus presiune, dar FCSB a absorbit foarte bine atacurile portughezilor. Apărarea vicecampioanei României a găsit mereu intervențiile salvatoare, deși cu multe emoții pentru Dică și cei de pe bancă.

După o serie de cartonașe galbene generate de încleștări, FCSB a avut o nouă ocazie uriașă. Enache a fost lansat în flancul drept, dar jucătorul roș-albaștrilor a ratat din poziție foarte bună în minutul 78. La numai câteva minute, FCSB a rămas în 10 oameni, după ce Pintilii a primit al doilea galben.

În acest context, Sporting Lisabona a atacat în permanență și a intensificat presiunea la poarta lui Niță. FCSB a renunțat la construcție și a preferat să se închidă și să sigileze acest 0-0 în perspectiva unui retur deschis oricărui rezultat. Așadar, roș-albaștrii pleacă neînvinși de la Lisabona, de pe arena „leilor”, în speranța că Budescu și Bălașa vor fi recuperați, iar returul le va da mai multe șanse de calificare în grupele Ligii Campionilor.

Sporting: Rui Patrício — Cristiano Piccini, Sebastian Coates, Jérémy Mathieu, Fabio Coentrao (Iuri Medeiros, 86) — Rodrigo Battaglia, Adrien Silva (Bruno Fernandes, 69) — Marcos Acuna, Daniel Podence (Seydou Doumbia, 60), Gelson Martins — Bas Dost. Antrenor: Jorge Jesus.

FCSB: Florin Niță — Gabriel Enache, Ionuț Larie, Marko Momcilovic, Junior Morais — Mihai Pintilii,  Ovidiu Popescu — Filipe Teixeira, Florin Tănase (Vlad Achim, 83), Cătălin Golofca (William de Amorim, 57) — Denis Alibec (Harlem Gnohéré, 90). Antrenor: Nicolae Dică.

Returul acestui meci va fi pe 23 august, pe Național Arena.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !