Juventus Bucureşti- Dinamo 0-3. Debut excelent pentru Salomao şi Nascimento

Autor: Dionisie Rotaru

Dinamo s-a impus în prima rundă a noului sezon din Liga 1 împotriva nou-promovatei Juventus Bucureşti cu 3-0, la Ploieşti, locul unde îşi dispută echipa antrenată de Opriţa meciurile de pe teren propriu.

„Câinii" au deschis scorul în minutul 32, prin Rivaldinho, cel care a marcat printr-o lovitură de cap, dintr-o centrare venită de la Diogo Salomao, noua achiziţie a dinamoviştilor.

Formaţia din Colentina a încercat să revină pe tabelă, în finalul reprizei, prin şutul lui Florin Ştefan de la mare distanţă, dar Penedo a reuşit să evite golul în ultimul moment.

Mădălin Mihăescu a primit al doilea cartonaş galben în minutul 53 şi a fost eliminat, fiind astfel primul jucător din noul sezon care este trimis mai repede la cabine.

Filipe Nascimento a debutat pentru Dinamo în minutul 57, iar nouă minute mai târziu a înscris golul de 2-0, după un corner executat rapid de fotbaliştii lui Contra.

Ionuţ Nedelcearu a marcat al treilea gol al jocului în minutul 94, profitând de mingea respinsă în faţă de Mingote la şutul trimis de noul intrat Costache, tânărul fotbalist având o evoluţie solidă în ultimul sfert de oră.

Dinamoviştii sunt pe primul loc datorită golaverajului mai bun din cadrul primei etape şi vor evolua în runda următoare pe teren propriu cu FC Botoşani.

Juventus Bucureşti are etapa viitoare şansa de a obţine primele puncte în Liga 1, în deplasare, la Braşov, locul unde îşi desfăşoară meciurile de pe teren propriu nou-promovata Sepsi Sf. Gheorghe.

Juventus Bucuresti: Mingote- Beţa, Morariu (Wallace 59'), Benga, Ştefan- Mihăescu, Lungu- Zaharia (Călinţaru 57'), Băjenaru, C. Petre (Cazan 76')- Măzărache

Dinamo Bucureşti: Penedo- Romera, Nedelcearu, Maric, Filip- Busuladzic, Mahlangu ( Nascimento 57')- Hanca, Rivaldinho, Salomao ( Bumba 71')- Nemec (Costache 78')

Autor: Daniel Samoilă / 21 Apr. 2018

Liga 1: FC Viitorul și FCSB au remizat spectaculos în etapa a 6-a din play-off

Liga 1 a intrat în cea mai importantă fază a acestui sezon. Odată cu etapa a 6-a din play-off s-a dat startul la retur și la bătălia decisivă pentru titlu.

Autor: Ilie Flaviu / 21 Apr. 2018

Liga I: Debut cu dreptul pentru Mutu pe banca tehnică a lui FC Voluntari

Ziua de Liga I a fost deschisă mai devreme de meciul de la Chiajna dintre Concordia și FC Voluntari. Meciul a marcat debutul ca antrenor al lui Adrian Mutu, numit pe banca tehnică a celor de la Voluntari în weekend.

Liga II: Meciuri spectaculoase și multe goluri

Etapa 30 din Liga II a continuat astăzi cu încă cinci dueluri, după meciurile de ieri de la Timișoara și Brăila. Capul de afiș  al zilei a fost ținut de meciul liderului, unde Dunărea Călarași a înfruntat-o în deplasare pe Știința Miroslava.

Autor: Ilie Flaviu / 22 Apr. 2018

Barcelona o surclasează pe Sevilla și câștigă Copa del Rey

Barcelona a învins-o cu 5-0 pe Sevilla și a câștigat Copa del Rey pentru a patra oară la rând.

MotoGP: Al 6-lea pole-position consecutiv pentru Marc Marquez la Austin

Marc Marquez va pleca pentru a șasea oară consecutivă din pole-position în Marele Premiu al Americii.