România-Belarus 68-70, în primul meci de la Europeanul de baschet U20

Autor: Viorel Berbece

România a disputat primul meci de la Euorpeanul de baschet  feminin U20 (divizia B), în compania Belarusului.

Anul trecut, fetele conduse de Dan Calancea și Miruna Crâsnic le-au învins pe estice, la Podgorica (Muntengru), scor 47-39, în cadrul aceleași competiții, așadar adversarele veneau decise să își ia revanșa, cu atât mai mult cu cât, înaintea acelei înfrângeri, acestea aveau un șir de patru victorii în fața României.

Primul sfert a fost unul echilibrat, încheiat cu un dezavantaj de trei puncte, pentru ca la pauză ecartul în favoarea Belarusului să fie de 14 (41-27). Să părea că vom asista la un galop de sănătate din partea adversarelor. Cea mai bună jucătoare a  noastră în prima jumătate a fost Ana Ferariu, cu 10 puncte.

În sfertul trei, româncele s-au mobilizat fantastic, ajungând la doar șase lungimi (59-53) în spatele bieloruselor. Revenirea fantastică a „tricolorelor” a continuat și în ultimul sfert, iar inevitabilul s-a produs cu cinci minute înainte de final, când România a preluat conducerea pentru prima dată (64-63). Finalul a fost dramatic, bielorusele întorcând scorul (68-66), cu două minute și 40 de secunde rămase de joc. Pe final, s-a înscris mai puțin și, deși România a reușit să se apropie la un singur punct, în final fetele noastre au trebuit să se recunoască învinse

Scor final 70-68 în favoarea Belarusului (15-12, 26-15, 18-26, 11-15  ), dar evoluția din repriza a doua ne dă mari speranțe pentru viitoarele meciuri. Ana Ferariu a fost cea mai bună realizatoare a noastră, cu 20 de puncte și 5 recuperări, urmată îndeaproape de Ioana Ghizilă, cu 19 puncte, 6 recuperări și trei puncte.

Lotul României pentru această competiție: Ioana Ghizilă, Amira Al Ash Hab, Alina Pop, Mara Ticu, Katy Armanu, Claudia Dinu, Nora Demeter, Alina Podar, Claudia Stan, Ana Ferariu și Roberta Bot. Dintre acestea șase au fost sau mai sunt încă sub îndrumarea antrenorului Dan Calancea, la Olimpia  CSU Brașov.

Alături de România și Belarus, în grupa B de la a doua grupă valorică a Europeanului se află Marea Britanie, Croația, Israel (țara gazdă) și Irlanda. Exact în această ordine își vor întâlni „tricolorele” adversarele, începând cu ziua de mâine și până joi, cu excepția zilei de marți, când acestea au o zi de pauză.

În celălalte meciuri ale grupei, Marea Britanie-Irlanda 69-46 și Israel-Croația 65-51.

Primele două formații din fiecare grupă (sunt două în total) merg în semifinalele competiției și în lupta pentru promovare în eșalonul de elită.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne dați un LIKE pe facebook sau să ne urmăriți și pe twitter. Vă mulțumim !

Autor: Guy Martial Aka / 17 Apr. 2024

Premieră în NBA: Un baschetbalist suspendat pe viață din cauza pariurilor

Asociația Națională de Baschet (NBA) a luat o măsură istorică.

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Mar. 2024

Editorial / Cultura baschetului la Cluj-Napoca. 10 000 de oameni și o echipă pentru un oraș unit

Atâta timp cât există o minge care sare și un coș, la Cluj spiritul baschetului va prospera.