Debut cu ghinion pentru Sampaoli. Sevilla pierde inca o data Supercupa Europei

Autor: Aurelian Rotea

Pentru a treia oara la rand, Supercupa Europei a fost 100% spaniola. La fel ca in 2014, trofeul se disputa intre Real Madrid si Sevilla.

Zidane a fost nevoit sa improvizeze in lipsa vedetelor Ronaldo si Bale, asa ca a inceput in atac cu tinerii Lucas Vazquez si Asensio. Inspiratia a sa a fost confirmata dupa doar 20 de minute de joc, atunci cand Asensio a deschis scorul cu un sut superb. Aceasta reusita nu a fost indeajuns pentru a duce Realul in avantaj la cabine, deoare Vazquez a egalat in minutul 41.

In partea secunda jocul a fost animat de intrarea lui Konoplyanka, care a majorat scorul pentru Sevilla in minutul 72, transformand un penalty obtinut dupa o intrare neglijenta a lui Sergio Ramos. Meciul se indrepta spre o victorie cu 2-1 a echipei lui Sampaoli, care era foarte aproape sa debuteze cu un trofeu pentru noua sa echipa. Insa spre finalul timpului regulamentar, eroul negativ din urma cu cateva minute pentru madrileni, Sergio Ramos, a impins mingea cu capul in poarta goala si a trimis meciul in prelungiri.

Dupa doar cateva minute de la reluarea jocului, francezul Kolodziejczak a vazut al doilea galben, si si-a lasat echipa in inferioritate numerica. Sampaoli era nevoit sa regandeasca un alt sistem, si sa impinga meciul spre loviturile de departajare.

In minutul 101 a avut loc un alt moment controversat al intalnirii. Ramos a inscris cu capul, dar golul a fost anulat pentru fault in atac asupra lui Rami.

Realul a atacat in valuri, dar la finalizare s-au lovit de portarul Rico ca de un zid. Acesta a reusit parade exceptionale in fata lui James Rodriguez si Lucas.

Cand totul parea incheiat, iar oamenii de pe bancile tehnice pregateau foile pentru loviturile de la 11m, Carvajal a patruns formidabil in careu si a finalizat cu exteriorul la coltul lung, aducand a doua Supercupa din istorie pentru Real Madrid. A fost inca o seara cu ghinion in aceasta competitie pentru Sevilla, echipa care se afla la a treia Supercupa pierduta la rand.

Echipele de start:

Real Madrid:Casilla-Carvajal-Ramos-Varane-Marcelo-Kovacic-Isco-Lucas-Morata-Asensio.

Sevilla:Rico-Kolodziejczak-Carrico-Pareja-Iborra-Kiyotake-Nzonzi-Vazquez-Vietto-Vitolo-Mariano.