Portret / Petkov e „Burebista” al bulgarilor

Autor: Nicolae Comănescu

Cum care Burebista ? Ați uitat de Costel Câmpeanu, portarul de la Gloria Bistrița, a cărui longevitate părea să vină din vremuri dacice ? Câmpeanu s-a retras din activitate in 2005, la 40 de ani, după ce a jucat la Bacău, Dinamo, Progresul, Ceahlăul și Gloria Bistrița.

Ei bine, bulgarii au și ei un Câmpeanu. Portarul echipei Slavia Sofia, Gheorghi Petkov, care a doborât recordul de cel mai în vârstă jucător care a evoluat într-un meci din prima ligă bulgară, la 48 de ani.

Petkov a intrat pe teren în minutul 90+4 al meciului din deplasare cu Hebar, pierdut de Slavia Sofia cu scorul de 0-1.

Mai mult, portarul chiar a apărat o lovitură de la 11 metri, însă VAR-ul a stricat o poveste frumoasă. S-a decis ca penaltiul să se execte din nou, astfel că Gheorghi Valcev a înscris pentru Hebar în minutul 90+8.

Născut în 1976, Petkov a jucat la doar patru echipe în carieră, Bankya, Slavia Sofia, Levski Sofia și Enosis Paralimni. Petkov e la Slavia din 2012, are și 18 meciuri în naționala Bulgariei, pentru care a jucat în perioada 1998 - 2018, și este și cel mai vârstnic portar care a evoluat vreodată pentru vreo națională europeană.

Bulgarul a fost numit și de patru ori cel mai bun portar în țara vecină, în 2002, 2007, 2008 și 2018.