Autor: Mihai Constantin
Plecarea lui Adrian Mutu a lăsat Rapidul în aer, cu o săptămână înainte de startul noului sezon. Conducerea s-a orientat repede și l-a ales ca antrenor principal pe Cristiano Bergodi. Avea de ales între italian și Marius Șumudică.
Acesta din urmă a făcut presiuni mediatice intense, a beneficiat de sprijinul unor grei ai galeriei, dar câștig de cauză a avut fosta legendă a lui Lazio.
“Ne-a plăcut tuturor celor din club stilul ofensiv jucat de echipele antrenate de dânsul. Şi nu numai! I-am apreciat atitudinea echilibrată, dar şi discursul elegant şi competent. Este un sentiment de încredere şi seriozitate pe care îl transmite, sentiment de care o echipă are mare nevoie”, a declarat acţionarul majoritar al Rapidului, Dan Şucu, despre noul antrenor giuleştean.
În același timp, celălalt acționar al Rapidului, a explicat de ce Marius Șumudică nu a fost ales. El a spus că administrația giuleșteană nu ar putea lucra cu cineva care a criticat conducerea non-stop.
Bergodi, pe de altă parte, s-a remarcat prin stilul elegant în activitatea de tehnician. El și-a început cariera în 2022 la Imolese, ulterior conducând Sassuolo. În 2005, a demarat aventura în România, unde a antrenat Progresul Bucureşti, CFR Cluj, Rapid (în sezonul 2007-2008 şi în 2015), Politehnica Iaşi, FCSB, ASA Târgu Mureş, FC Voluntari, Universitatea Craiova şi Sepsi. În toată această perioadă, Bergodi a mai fost pe banca formaţiilor de Serie B, Modena, Pescara şi Brescia.
Antrenorul italian a câştigat cu Rapid ultimul trofeu important, Supercupa României din 2007, după o finală cu Dinamo, un meci câştigat la loviturile de departajare, pe stadionul 23 August.
Cristiano a plecat de la Rapid neînvins, după o dublă cu Nurnberg (2-2, 0-0), din turul 1 al Cupei UEFA.
În ultimele două stagiuni, italianul a antrenat-o pe Sepsi OSK, alături de care a câştigat două Cupe ale României consecutive, dar şi o Supercupă a României. Cristiano Bergodi va debuta în Giulești chiar împotriva fostei sale formaţii, Sepsi OSK, vineri, 14 iulie, de la ora 21:30.
Alin Roman este un tip de jucător român cum nu prea mai întâlnești. Poate suntem prea fani ai fotbalului romantic, dar Roman ne amintește de Sânmărtean și mai înainte de el de Lupu sau de Hagi, de ce nu?
Dunărea conectează capitale mari și bogate ale Europei cu sate mici și sărace fără să facă vreun fel de discriminare. Din acest punct de vedere Gâldăul este egalul Vienei și Budapestei.
La doar 19 ani, Aurel Vlaicu este jucătorul cu cele mai multe minute în acest sezon pentru Politehnica Timișoara. Și asta pe o poziție foarte grea, cea de fundaș central. Ajuns în 2021 la Timișoara de la AS Sport Kids Drobeta-Turnu Severin, acesta a avut o ascensiune rapidă în alb-violet, iar acum vrea să pună umărul la promovarea lui Poli. Ne-am gândit să facem un interviu cu el, a reieșit o discuție cu un jucător matur și de viitor.
Vă propunem să trecem în revistă împreună cele mai spectaculoase zece meciuri de la Campionatele Mondiale. Articol realizat cu ajutorul AI.
YOLO Events, organizatorul celei mai mari serii de evenimente multisport din România, anunță lansarea unui parteneriat strategic cu Ajungem MARI, programul educațional pentru copiii și tinerii instituționalizați al Asociației Lindenfeld.
La capătul unui scenariu care îți taie respirația pe Stadionul „Prințul Moulay Abdellah”, Leii din Teranga au cucerit duminică, 18 ianuarie 2025, a doua lor stea continentală. Un succes obținut cu multă suferință și marcat de controverse, în fața unui Maroc combativ până în ultima secundă.