Un atacant de la CFR Cluj face senzație la Cupa Africii U23

Autor: Dan Voinea

Reprezentativa sub 23 de ani a Ghanei a debutat cu o victorie la Cupa Africii pe Națiuni, iar protagonist a fost un atacant care evoluează în Superligă. Emmanuel Yeboah a fost trimis în teren în repriza a doua a meciului împotriva naționalei din Congo, timp suficient pentru a impresiona și a contribui decisiv la succesul echipei sale.

După cinci minute de la intrarea pe teren, Yeboah a pasat decisiv la primul gol, iar în minutul 75 a punctat pentru 2-0. Atacantul de 20 de ani și-a încheiat recitalul cu un gol din penalty. Colegii săi au ratat de două ori lovitura de la 11 metri, dar de fiecare dată centralul partidei a decis repetarea. A treia oară a executat Yeboah și nu a iertat. La 3-0, ghanezii s-au relaxat și adversarii au punctat de două ori. Insuficient pentru a obține ceva. S-a terminat 3-2 pentru Ghana, care mai este în grupă cu Guinea și Maroc. Primele două clasate se califică în semifinale.

Yeboah a impresionat și în ultimul meci de pregătire, când a marcat de trei ori în poarta celor de la Zamalek. Jucătorul CFR-ului a fost elogiat de Asamoah Gyan. ‘’Ador pasiunea și calitatea lui de a învîța tot timpul’’, a fost mesajul fostului mare internațional ghanez. Venit vara trecută în Gruia, Yeboah a marcat trei goluri în campionat pentru CFR.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Apr. 2024

Xavi continuă alături de FC Barcelona. Starea de spirit s-a schimbat

Într-o întorsătură surprinzătoare a evenimentelor, Xavi Hernández, antrenorul Barcelonei, a anunțat decizia de a rămâne în funcție până în vara anului 2025.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.