Carmen București a câștigat Cupa României la fotbal feminin

Autor: Nicolae Comănescu

Stadionul Arcul de Triumf din București a găzduit finala Cupei României la fotbal feminin între Carmen București și Olimpia Cluj. Meciul a fost unul echilibrat, în ciuda faptului că echipa ardeleană pornea cu prima șanse, din potura de multiplă campioană națională.

Primele 90 de minute au fost destul de anoste, deși se poate spune că echipa clujeană a avut inițiativa. A fost 0-0 la finalul timpului regulamentar, iar cursul meciului s-a schimbat total în prelungiri.

Carmen București a deschis scorul prin Kara Rania Jouli în minutul 98. Olimpia Cluj a oferit o replică rapid și a egalat în minutul 105 prin Carolina Țabur, însă Carmen București a reușit să obțină din nou avantajul în minutul 112. Daniela Preda a înscris golul victoriei pentru Carmen București.

Astfel, formația bucureșteană și-a trecut în palmares prima Cupă a României. Jucătoarea finalei a fost desemnată Claudia Chiper, jucătoare care evoluează și la selecționata Moldovei.

Carmen: 33. Danielle Krzyzaniak 3. Androniki Michalopoulou 26. Ana Maria Stanciu 10. Giorgiana Vasile (C) 5. Paulina Sarkanaite 11. Claudia Chiper 18. Catarina Realista 6. Iuliana Obreja (27. Maria Neacșu) 28. Maria Cristea (21. Eva Atanasova) 13. Bawm-Lung Galau (14. Daniela Preda) 9. Rania Kara-Joulie
Antrenori: Vela Alexandra, Nemțescu Andrei, Radu Mihai, Maria George

Olimpia U Cluj: 1. Mirela Pop Ganea 22. Maria Stamate 3. Cristina Botojel 21. Simona Sigheartău 15. Andreea Pînzariu (6. Adina Giurgiu) 4. Ioana Bortan (C) 9. Mihaela Ciolacu (77. Florentina Iancu) 11. Mara Bâtea (2. Sonia Bumbar) 7. Carolina Țabur 99. Ioana Bălăceanu (14. Adina Borodi) 90. Carmen Marcu
Antrenori: Constantin Olariu, George Niga

În drumul său către trofeu, Carmen București a mai eliminat AFC Chindia Târgovişte (8-1), CSM Alexandria (3-0), Politehnica Timișoara (1-0) și Clubul Sportiv Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud (5-0).

Autor: Mihai Constantin / 16 Apr. 2024