Galatasaray a câștigat titlul și o poate întâlni pe Farul în preliminariile Champions League

Autor: Dan Voinea

A fost un sezon agitat în Turcia. Calendarul a fost dat peste cap după cutremurele devastatoare din februarie, în care și-au pierdut viața peste 50 de mii de oameni. Două echipe, Hatayspor și Gaziantepspor, au fost nevoite să se retragă din campionat.

În condițiile în care campioana en-titre, Trabzonspor, dar și Beșiktas au dezamaăgit, lupta la titlu s-a dat între Galatasaray și Fenerbahce. Iar bătălia a fost câștigată de gruparea Cim Bom. În penultima rundă, Galata trebuia să se impună pe terenul lui Ankaragucu pentru a deveni campioană. Iar echipa pregătită de Okan Buruk, fostul coechipier al lui Hagi la Galata, nu a avut emoții.

Icardi a reușit o dublă în prima repriză, iar în partea secundă au punctat Ylmaz și Oliveira. Scorul final a fost 4-1 și Galatasaray e din nou campioană după patru ani. Meciul din ultima etapă, cu Fenerbahce, e doar unul al orgoliilor, pentru că Galatasary are cinci puncte avans.

Al 23-lea titlu din palmares a fost sărbătorit de zeci de mii de fani pe străzile din Istanbul. După ce a luat de șapte ori campionatul ca jucător cu Cim Bom, Okan Buruk triumfă și ca antrenor în chiar primul an de mandat. Din postura de tehnician, Buruk a câștigat titlul și cu Bașakșehir, în 2020.

Pentru că rezultatele din ultimii ani în competițiile continentale au fost modeste, Turcia are același număr de echipe în cupele europene ca și România. Galata va juca încă din primul tur preliminar în Champions League și poate da peste Farul. Ocupantele locurilor doi și trei, dar și câștigătoarea Cupei vor evolua din turul doi preliminar în Conference League, la fel ca echipele din România. De Galatasaray aparțn și doi jucători romăni, Moruțan și Cicâldău, împrumutați  la Pisa, respectiv Itihad Kalba.