Final dramatic de sezon în Bundesliga. Dortmund nu a reușit să câștige acasă cu Mainz, iar Bayern a cucerit al 11-lea titlu consecutiv

Autor: Dan Voinea

Jamal Musiala e eroul lui Bayern. Puștiul de 20 de ani a marcat în minutul 89 la Koln, bavarezii au câștigat cu 2-1 și titlul rămâne la Munchen. Echipa lui Thomas Tuchel nu era la mâna ei înaintea ultimei etape. Cu un succes pe teren propriu, în fața lui Mainz (fără obiectiv la acest meci), Dortmund era campioană.

Doar că trupa lui Terzic a început dezastruos. A încasat două goluri în primele 25 de minute. În plus, între cele două reușite ale oaspeților, Haller a ratat o lovitură de la 11 metri. Chiar și așa, planetele păreau să se alinieze pentru Dortmund. După ce a condus încă din start, Bayern a fost egalată de Koln în minutul 81 și cobora pe locul doi. Între timp, Borussia reducea din diferență cu Mainz.

A venit însă reușita lui Musiala și totul s-a năruit pentru Dortmund, care n-a mai reușit decât să egaleze, la ultima fază. Așadar, după Koln-Bayern 1-2 și Dortmund-Mainz 2-2, bavarezii câștigă al 33-lea titlu din istorie și al 11-lea consecutiv. Tuchel a evitat o mare rușine. La plecarea lui Nagelsmann, Bayern era în luptă pentru trei trofee. Două dintre ele, Cupa Germaniei și Champions League au fost ratate de succesorul său. Al treilea, iată, este obținut cu o doză mare de noroc.

Nu s-au salvat, în schimb, cel care ocupa postul de CEO și directorul sportiv. Contestați vehement și rămași fără sprijinul conducerii, Oliver Kahn și Hasan Salihamidzic au fost demiși după meciul de la Koln.  Finalul de sezon a adus și o premieră. Union Berlin a terminat pe locul patru și va juca în Champions League. În urmă cu cinci ani, gruparea din Capitală evolua în liga secundă. Stuttgart va juca barajul pentru menținerea în Bundesliga, iar Schalke și Hertha Berlin au retrogradat.