FCU Craiova a trecut dramatic de Voluntari și va juca finala barajului pentru Conference League

Autor: Dan Voinea

Suporterii prezenți pe stadionul din Bănie au trăit cu senzația că văd un meci în reluare. Pe cel din play-out, când Craiova lui Mititelu a avut 3-1 cu Voluntari, dar meciul s-a încheiat la egalitate. Acum, miza era una mult mai mare. Câștigătoarea primea biletul de acces în finala barajului pentru Conference League.

Neînvinsă de 13 meciuri, echipa lui Ciobotariu s-a întrecut în erori în defensivă. Chițu a dschis scorul înainte de pauză după un cadou făcut de Matricardi și de portarul Popa. Goalkeeper-ul care va merge în Italia, la Torino, a greșit și la a doua reușită a gazdelor, semnată de Baeten, la o oră de la startul partidei. Trei minute mai târziu, defensiva ilfovenilor a cedat din nou, iar Chițu și-a trecut în cont dubla.

Era scor de neprezentare, dar oltenii s-au relaxat și au fost pedepsiți. Aliji a marcat cu un șut de la distanță în minutul 78. Gluma se îngroșa peste alte cinci minute, când Sigurjonsson i-a adus pe ilfoveni la un singur gol diferență după ce a transformat un penalty. Iar incredibilul s-a produs în al șaptelea minut adițional. Deși evolua în inferiortate numerică, după eliminarea lui Aliji, trupa lui Ciobotariu a egalat prin Dumiter. Scenariul din play-out se repeta, doar că acum era nevoie de o învingătoare.

Cu om în plus, gazdele au dominat cele două reprize de prelungiri, dar tabela a rămas nemodificată. S-a ajuns la lovituri de departajare, iar oltenii au avut nervii mai tari și s-au impus cu 5-4 după un ultim penalty transformat de Ganea. În urmă cu șase ani, Craiova lui Mititelu se zbătea prin liga a patra, acum e la un pas de cupele europene.

''Incredibil, nu am mai trăit așa ceva. Ne gândeam că meciul s-a încheiat la 3-0, dar s-a făcut 3-3, bine că am avut noroc la penalty-uri și am reușit să mergem mai departe. Suntem mulțumiți că ne-am calificat, dar am fost foarte proști în seara asta, nu ai voie să te lași egalat de la 3-0. Nu trebuie să se mai întâmple. Va fi greu cu oricine vom juca finala, probabil cu CFR, au prima șansă, dar vom vedea'', a declarat la Orange Sport autorul dublei oltenilor, Aurelian Chițu.

''Vreau să-mi felicit jucătorii pentru atitudine și pentru modul în care au crezut. Când întorci de la 0-3 nu ai cum să nu te declari nemulțumit. Puteam să câștigăm dacă eram mai inspirați. La penalty-uri e loterie, e greu să digeri o asemenea înfrângere'', a concluzionat Liviu Ciobotariu, care a admis că are oferte din străinătate și s-ar putea despărți de FC Voluntari.

După succesul dramatic în fața ilfovenilor, cei de la FCU Craiova își așteaptă adversara din finala pentru Europa. Poate fi CFR Cluj sau marea rivală din oraș, CSU Craiova, în funcție de ce se întâmplă în ultima etapă a play-off-ului. Un lucru este însă sigur, echipa lui Mititelu va fi oaspete la meciul de pe 3 sau 4 iunie. LPF urmează să anunțe data și ora exactă.