Rapid cu mers de personal, 0-0 în Giulești cu Sepsi. Mutu confirmă tratativele cu Arsenal pentru împrumutul lui Cîrjan

Autor: Dan Voinea

Chiar dacă Rapid venea după umilința cu Farul, fanii au fost din nou în număr mare alături de favoriți la confruntarea cu Sepsi. Lovitura de start a fost dată de o figură emblematică în Giulești, Rică Răducanu, care pe 10 mai a împliniit 77 de ani.

Mutu a făcut o singură schimbare în echipa de start față de meciul de la Ovidiu, Emmers i-a luat locul lui Ioniță. Prima parte le-a aparținut oaspeților, cu două ocazii irosite de Ștefănescu. Giuleștenii s-au mișcat mai bine în actul secund și au avut primul șut pe poartă în minutul 50, prin Sefer. Niczuly s-a remarcat apoi în două rânduri și în fața lui Pănoiu. Finalul a fost al echipei lui Bergodi, dar Rondon și Varga nu au găsit drumul spre gol. S-a terminat 0-0, prima remiză albă pe noul Giulești în campionat și primul meci fără gol marcat acasă de Rapid în acest play-off.

''Nu am ce să reproșez pentru repriza a doua, am reușit să dominăm adversarul și să avem ocazii. În prima repriză s-a văzut însă apăsarea mentală după eșecul cu Farul. Suntem în stare să reușim surprize, dar avem și blocaje'', a declarat Adrian Mutu la final.

Tehnicianul Rapidului a confirmat intersul pentru împrumutul lui Cătălin Cârjan. ''Suntem în discuții cu Arsenal și cu jucătorul, vom vedea'', a precizat Mutu despre fotbalistull de la echipa U21 a tunarilor. Cât despre zvonurile cu privire la aducerea lui Balotelli, Mutu nu a dorit să comenteze. După remiza cu Sepsi, Rapid e pe cinci în play-off, la un punct de CSU Craiova, dar și cu un meci în plus. Cele două se întâlnesc etapa viitoare, în Giulești.

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită