CFR Cluj - CSU Craiova 1-1, remiză pentru alții! Dan Petrescu, discurs furibund la adresa arbitrajului

Autor: Dan Voinea

Prima repriză a meciului din Gruia a oferit un fotbal anost, cu cele două echipe anulându-se reciproc. A doua parte a fost ceva mai animată, au apărut ocaziile la cele două porți și în cele din urmă și golurile. Muhar a deschis scorul, dar bucuria gazdelor a fost de scurtă durată. După doar trei minute, Ivan, aflat la limita offside-ului, a egalat, însă reușita a fost validată abia după intervenția din camera VAR. Oltenii au avut ocaziile finalului de meci, dat nu s-a mai marcat, astfel că Farul și FCSB sunt beneficiarele remizei din Gruia.

Cea mai controversată fază a meciului s-a petrecut în minutul 27. Ivan a intrat tare la Boateng și Radu Petrescu i-a arătat direct cartonașul roșu. A fost chemat însă să revadă faza la monitorul de la marginea terenului și apoi a schimbat decizia în cartonaș galben. Dan Petrescu a făcut o criză de nervi, centralul i-a dat galben și antrenorul CFR-ului va fi suspendat pentru confruntarea cu FCSB din etapa următoare. La declarațiile de după meci, Dan Petrescu a stat un singur minut, timp în care a mitraliat arbitrajul.

"Șapte din șapte în play-off, ne-au ciuruit, ne-au curățat, bravo lor! Șapte din șapte, toate deciziile împotriva CFR-ului. Nu am mai văzut așa ceva în istoria fotbalului. Azi a dat roșu la Ivan, nu mai e roșu. A dat penalty la meciul de la Constanța, nu mai e penalty. Băiatul ăsta a venit și a arbitrat anti-CFR. Interesul e ca CFR să nu meargă în Europa", a declarat Petrescu la orangesport. După egalul cu oltenii, șansele la titlu ale campioanei en-titre rămân infime. CFR e pe locul trei, la un punct de FCSB (care are un meci mai puțin disputat) și la șapte de Farul. Mai sunt trei etape rămase din play-off.

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită