CRONICĂ / Farul dezmembrează Rapidul cu 7-2. Show din partea lui Alibec, Băluță și Munteanu

Autor: Nicolae Comănescu

Norocul Rapidului n-a mai ținut în fața Farului, o echipă care nu și-a bătut joc de ocaziile avute. Băieții lui Hagi au făcut spectacol în baza cochetă de la Ovidiu. Nimic însă nu prevestea rezultatul final.

Rapid a mers la Ovidiu, pentru meciul cu Farul, după două victorii prețioase, cu FCSB și CFR Cluj, însă în care adversarii și-au creat numeroase ocazii. Gheorghe Hagi anunța încă de la conferința de presă că „dacă ne vom face jocul, vom câștiga”. Nimic mai simplu. Și asta s-a întâmplat. Farul a avut o posesie de 65% și 19 șuturi spre poarta lui Moldovan, din care 10 pe poartă.

Nici n-au apucat să simtă giuleștenii adierea brizei ce vine dinspre Lacul Siutghiol, că Mazilu scapă spre poarta lui Moldovan, portarul rapidist îl blochează cu genunchiul și arbitrul Cătălin Popa dictează penalty în minutul 1. Alibec înscrie și Mutu le face semn oamenilor săi să se trezească.

Giuleștenii încep să construiască, iar Albu ratează o ocazie rarisimă, nu reușește să nimerească poarta din 2 metri. Alertată de pericolul giuleștean, Farul a preluat inițiativa. Băluță iese la rampă în minutul 23 cu un șut superb din marginea careului, pe colțul lui Moldovan. Patru minute mai târziu, fotbalistul de 24 de ani a profitat de o respingere în față a aceluiași neinspirat Moldovan și a făcut 3-0.

Munteanu și Borza au fost aproape de gol, dar cel care a mai înscris o dată a fost același Denis Alibec. Proaspăt semnatar al unui nou contract, Săpunaru face o preluare de parcă ar trebui să controleze o minge de rugby (sport cu care s-au relaxat giulestenii în această săptămână), gafează în situație de ultim apărător, iar Alibec îi fură "coțofana" și stabilește rezultatul la pauză, un neverosimil 4-0 pentru Farul.

Repriza secundă nu a schimbat prea multe. Rapid a redus din diferență în minutul 58, prin Săpunaru, care a fructificat centrarea lui Pănoiu (introdus la pauză). Alibec a tăiat însă elanul giuleștenilor după ce a făcut șah-mat apărarea oaspeților, cu o preluare superbă și un șut din plin din interiorul careului, fără speranțe pentru Moldovan.

Pe finalul meciului a ieșit la rampă și Louis Munteanu. În minutul 74, vârful constănțenilor a plasat perfect mingea cu o execuție magnifică în diagonală, iar trei minute mai târziu a pus latul ideal la centrarea lui Sârbu și scorul a devenit 7-1. Pe final, Rapid a primit un penalty, transformat de Dugandzic, care ajunge la 20 de goluri în acest campionat. Chiar și cu acest gol, Rapid nu a putut evita cel mai umilitor rezultat de când a revenit în prima ligă.

Prin succesul cu 7-2, Farul demonstrează că titlul pare mai aproape ca oricând, cu un joc solid, ofensiv, spectaculos. Energia tinerească a băieților lui Hagi a surclasat experiența rapidistă. Farul a arătat calitate și inteligență în joc. Acest eșec al Rapidului atrage mai mult semne de întrebare asupra veteranilor din defensivă și dacă nu cumva aceștia trebuie scoși la pensie în perspectiva sezonului viitor.

Farul: Aioani - D. Kiki, Larie (K. Boli 56), Artean, Borza (Sîrbu 68) - T. Băluţă (Doukoure 45), Nedelcu, Grameni – Alibec (Sali 68), L. Munteanu, Mazilu (Mateus Criciuma). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Rapid: H. Moldovan - R. Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais - Kait, Al. Albu (P. Iacob 79), Al. Ioniţă II (Emmers 29) – Sefer (Pănoiu 45), Dugandzic, Funsho Bamgboye. Antrenor: Adrian Mutu

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită