CRONICĂ / Prima repriză decisivă. Rapid răpune campioana CFR Cluj în Giulești

Autor: Nicolae Comănescu

Giuleștiul a fost din nou plin la duelul dintre Rapid și CFR Cluj, care a contat pentru etapa a șasea din play-off-ul Superligii. Multe lucruri le leagă pe cele două cluburi cu trecut ceferist, iar tot ca ingredient istoric a fost faptul că Emil Dică a dat lovitura de începere simbolică, el jucând pentru ambele cluburi.

Pe teren, frăția feroviară nu s-a simțit deloc. Rapidul a început mai bine și a deschis scorul repede, după un penalty. Yuri l-a lovit din spate în picior pe Ioniță, iar centralul Bârsan a dictat lovitură de la 11 metri, deoarece contactul a fost în careu. Dugandzic a tras pe centru și a înscris în minutul 9.

Giuleștenii puteau face 2-0 după numai un minut la o pătrundere superbă pe stânga a lui Funsho, care a făcut un nou meci bun. Echipa lui Mutu a concretizat în minutul 12 o acțiune purtată tot în banda stângă, dar încheiată cu un șut superb din afara careului de către Kait. Era 2-0 și lucrurile se anunțau dificile pentru CFR Cluj.

Campioana nu a clacat și a reacționat relativ repede, astfel că Janga a redus din diferență în minutul 15, cu o lovitură de cap, după o centrare perfectă a lui Braun. CFR Cluj a simțit că Rapid e vulnerabilă și a continuat să atace, dar bara sau Horațiu Moldovan au împiedicat mingea să intre în poartă.

Contrar cursului jocului, Rapid a mai înscris o dată, în chiar ultimul minut. Junior Morais a centrat perfect din flancul stâng, iar Dugandzic a șters mingea cu crampoanele și a deviat-o în plasa lui Scuffet. Atacantul rapidist a făcut 3-1 și a ajuns la 19 goluri în campionat, la fel ca italianul Andrea Compagno, de la FCSB.

Prolificitatea primei reprize nu s-a transmis și în partea secundă, deși ambele echipe și-au mai creat ocazii. S-a terminat 3-1 pentru Rapid, ceea ce readuce echipa lui Mutu în lupta pentru locul 3, fiind tot pe locul 5, dar la un punct de CS U Craiova și la patru de CFR Cluj. Gruparea lui Dan Petrescu iese practic din lupta la titlu și are emoții pentru rămânerea pe podium.

Singurul aspect pozitiv pentru ardeleni este evoluția lui Alin Fica. Mijlocașul de 21 de ani a jucat pentru prima dată titular și a fost printre cei mai buni jucători ai lui CFR Cluj. Pentru Fica, meciul în Giulești a fost unul special, deoarece el a fost împrumutat la Rapid în sezonul în care echipa a promovat în Liga 1.

"Cred că am făcut un meci extraordinar, mai ales în repriza a doua, când am ştiut să suferim. Ştiam ce ne aşteaptă şi mă bucur că s-a terminat cu bine. E victoria băieţilor, au muncit foarte bine şi au rămas cu picioarele pe pământ după victoria cu FCSB", a declarat Adrian Mutu.

„Apărarea a fost în prima repriză de cascadorii râsului. Ne lipsesc cei trei căpitani ştiam că aşa va fi. Am făcut schimbări ca să fac schimbări. Este o perioadă grea, scorul nu reflectă realitatea din teren. Noi suntem pe locul 3, dar încă mai credem în șansa noastră. Eu nu voi ceda, până când matematic se poate, nu voi dormi nopţile, voi încerca să găsesc soluţii", a declarat Dan Petrescu.

Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, J. Morais - Kait, Al. Albu - Sefer (Pănoiu - 63), Al. Ioniţă II (Costache - 64), Bamgboye (Ongenda -73) - Dugandzic (Luckassen - 85); Antrenor: Adrian Mutu

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Ţâru, Braun - Muhar (Cvek - 74), Boateng, Fica (Yeboah - 80) - Janga, Bîrligea (Petrila -74), Krasniqi; Antrenor: Dan Petrescu