Manchester City preia șefia în Premier League. Liverpool obține un succes de infarct cu Tottenham

Autor: Nicolae Comănescu

După ce a câștigat duelul direct cu Arsenal de etapa trecută, Manchester City a bifat un nou succes cu care a urcat pe primul loc în Premier League. Echipa lui Pep Guardiola a învins cu 2-1 în deplasarea cu Fulham.

Norvegianul Erling Haaland a înscris repede, în minutul 3, în urma unui penalty, ocazie cu care a egalat recordul de goluri marcate într-o singură ediţie din Premier League (34), deţinut de foştii internaţionali englezi Alan Shearer şi Andy Cole.

Fulham a egalat în minutul 15, prin brazilianul Carlos Vinicius, însă "cetăţenii" au mai punctat încă o dată în prima repriză, prin argentinianul Julian Alvarez (36).

În urma acestui succes, Manchester City a acumulat 76 de puncte şi a preluat poziția de lider, devansând-o cu un punct pe Arsenal Londra, care va primi marţi vizita concitadinei Chelsea.

Într-un alt meci disputat duminică, Manchester United s-a impus cu 1-0 pe Old Trafford în faţa formaţiei Aston Villa, printr-un gol înscris de portughezul Bruno Fernandes (39), consolidându-şi poziţia a patra în clasament, ultima care asigură participarea la viitoare ediţie a Ligii Campionilor.

Cel mai palpitant meci a fost pe Anfield. Liverpool a condus cu 3-0 în fața lui Tottenham, dar a fost egalată în prelungiri, reușind totuși un succes cu 4-3 in extremis.

Liverpool a avut un sfert de oră perfect. Curtis Jones a deschis scorul în minutul 3, apoi Luis Diaz a făcut 2-0 în minutul 5, pentru ca în minutul 15 Salah să transforme un penalty acordat pentruun fault al lui Cristian Romero (Tottenham) asupra lui Cody Gakpo (FC Liverpool.

Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 39, prin golgeterul Harry Kane, pentru ca în repriza secundă să reuşească egalarea, prin Son Heung-min, în minutul 77, respectiv Richarlison, în minutul 90+3.

Însă după doar un minut, Diogo Jota a înscris golul victoriei gazdelor, iar Liverpool a urcat pe loc de cupe europene, al cincilea, cu 56 de puncte, în timp ce Tottenham este pe locul şase, cu 54 de puncte.

Rezultate:

Sâmbătă
Crystal Palace - West Ham United 4-3
Au marcat: Ayew (15), Zaha (20), Schlupp (30), Eze (66 - penalty), respectiv Soucek (9), Antonio (35), Aguerd (72).

Brentford - Nottingham Forest 2-1
Au marcat: Toney (82), Da Silva (90+4), respectiv Danilo (45+1).

Brighton - Wolverhampton 6-0
Au marcat: Undav (6, 66), P. Gross (13, 26), Welbeck (39, 48).

Duminică
Fulham - Manchester City 1-2
Au marcat: Vinicius (15), respectiv Haaland (3 - penalty), ŕlvarez (36).

Newcastle - Southampton 3-1
Au marcat: Wilson (54, 81), Walcott (79 - autogol), respectiv Armstrong (41).

Bournemouth - Leeds United 4-1
Au marcat: Lerma (20, 24), Solanke (63), Semenyo (90+1), respectiv Bamford (32).

Manchester United - Aston Villa 1-0
A marcat: Fernandes (39)

Liverpool - Tottenham 4-3

Luni urmează să se dispute întâlnirea Leicester City - Everton. Etapa se va încheia marţi cu derby-ul Arsenal - Chelsea.