Salernitana amână sărbătoarea la Napoli

Autor: Dan Voinea

Napoli amână sărbătoarea. Fanii lui Osimhen, Kvaratskhelia și compania erau pregătiți să celebreze  un sezon de vis. Echipa a jucat în premieră un sfert de finală în Champions League și era la un pas să câștige titlul după o pauza de 33 de ani.

Suporterii declanșaseră fiesta cu multe ore înainte de începutul meciului cu Salernitana, profitând de eșecul lui Lazio pe terenul lui Inter. Cu Salernitana, uruguayanul Olivera a semnat golul care putea declanșa nebunia. Nu a fost de acord însă  Boulaye Dia, care a egalat în minutul 84. Un 1-1 insuficient pentru al treilea titlu din istorie și primul după cele cucerite cu Diego Armando Maradona, în 1987 și 1990. Cum putea fi mai bine sărbătorit ’’lo scudetto’’? Cu un meci pe stadionul care îi poartă numele lui El Pibe D’Oro. N - a fost să fie însă.

Titlul  cucerit în această etapă ar fi fost cu atât mai prețios, cu cât jucătorii lui Spalletti stabileau și un record, cel mai rapid trofeu obținut în Serie A, cu șase etape înainte de finalul sezonului. Juventus, Inter, Fiorentina și Torino reușiseră să câștige campionatul cu cinci etape înainte de sfârșitul sezonului. Sărbătoarea poate începe însă la finalul meciului de la Udine, etapa viitoare. Osimhen și Kvaratskhelia, cu 17, respectiv 12 goluri, au fost piesele cheie din angrenajul lui Spalletti în acest sezon, dar nu au putut să o răpună pe Salernitana. Napoli a dominat până acum sezonul la toate capitolele, este echipa cu cele mai multe victorii, cele mai puține eșecuri, are cel mai bun atac și cea mai solidă defensivă.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mai 2024

Rețeta pentru promovarea lui Como în Serie A: mulți bani, Fabregas și Henry

După o absență de 21 de ani, Como a revenit în Serie A.

Autor: Nicolae Comănescu / 10 Mai 2024

Luptătoarele Kriszta Incze și Cătălina Axente, calificate la Jocurile Olimpice de la Paris

România își consolidează prezența la Jocurile Olimpice în concursul de lupte.

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Mai 2024