Liga 1: Petrolul câștigă in extremis cu Botoșani, FC Argeș ia 3 puncte în duelul județului

Autor: Nicolae Comănescu

Meciurile zilei din play-out-ul Superligii au fost la poli opuși. FC Argeș a câștigat previzibil pe terenul conjudețenei de la Mioveni, în timp ce Petrolul s-a impus în al optulea minut de prelungiri cu FC Botoșani.

La Ploiești, Petrolul și FC Botoşani au oferit un meci deschis în etapa a şasea. Meciul a avut destule momente bune de ambele părți. Oaspeții au părut mai periculoși în prima repriză, cu Mihai Roman II aproape, în două rânduri, de deschiderea scorului. În minutul 25, atacantul botoșănenilor a trimis în bară, mai apoi, luându-l pur și simplu la țintă pe Vâlceanu (minutul 34).

Petrolul a avut șansele importante prin Meijers (26), Jefferson (29) și Seto (45+4), iar, în partea a doua, a fost rândul lui Ducan (minutul 65) să fie salvat de transversală, la o fază la care petroliștii au asediat porta adversă după un corner bătut de Țicu de pe dreapta.

Meciul a fost decis în prelungiri. În al patrulea minut adițional, Junior Pius a ridicat piciorul prea sus la un duel în careu cu Paul Papp. Arbitrul Szabolcs Kovacs nu a acordat nimic iniţial, dar a fost chemat la marginea terenului din camera VAR şi, după consultarea probei video, a decis să acorde penalti pentru Petrolul. A executat Budescu, transformând impecabil.

Petrolul are 31 de puncte şi este pe locul secund în play-out, egalând-o la puncte pe FCU Craiova. FC Botoşani este pe locul al patrulea, cu 27 de puncte.

Într-un alt meci, duelul județului Argeș s-a terminat previzibil cu victoria alb-violeților, mai bine plasați fotbalistic și politic. FC Argeş a câștigat cu 2-0 la Mioveni în fața unui adversar deja resemnat cu retrogradarea.

Oaspeții au marcat încă din minutul 7 prin Calcan. Apoi, FC Argeș a trimis două mingi în bară, în minutul 18, prin Koumbemba, și în minutul 43 prin Facundo Rizzi. În partea secundă Garita, revenit după suspendarea de două săptămâni, a majorat scorul la 2-0 în minutul 66, iar meciul era închis.

Prin acest 2-0, FC Argeş a reuşit a doua victorie în play-out şi a făcut 20 de puncte, aflându-se pe locul 8 în play-out. CS Mioveni este deja retrogradată în liga secundă. Echipa galben-verde este pe ultimul loc în play-out, cu 11 puncte, fără victorie şi fără gol marcat în ultimele şase meciuri.