Universitatea Cluj este în finala Cupei României. Rednic debutează cu stângul la UTA și se plânge de arbitraj

Autor: Dan Voinea

Pe un teren în sfârșit bun la Cluj, Universitatea a învins UTA cu 1-0 și se va bate cu Sepsi în finala Cupei României. La doar câteva ore de la conferința de presă aiuritoare a lui Vassaras, arbitrajul a fost din nou în prim plan.

La capătul primului sfert de oră, Postolachi a marcat un gol superb, dar reușita a fost anulată după intervenția VAR și minute bune de așteptare. Motivul, un presupus fault în prealabil al aceluiași Postolachi la Miron. Arbitrajul video a decis tot în favoarea clujenilor și în finalul primei reprize. Centralul Mladinovici, chemat la monitorul de la marginea terenului, a avut nevoie de patru minute pentru a decide că Remacle a fost faultat în careu de Ubbink. A acordat penalty, pe care l-a transformat Dan Nistor.

În partea secundă, Rednic a forțat în ofensivă cu Keșeru, dar clujenii s-au apărat foarte bine și au avut un portar în zi mare. Gorcea a salvat la ocaziile lui Ubbink și Otele și Universitatea joacă prima finală după cea pierdută în 2015 cu FCSB și a șasea în total. Singurul trofeu obținut în Cupa României datează din 1965.

Rednic a pierdut primul meci pe banca arădenilor, dar a pus eșecul pe seama arbitrajului potrivnic echipei sale. '' Eu cred că meritam să ne calificăm. Meciul ăsta nu a fost decis de VAR, că VAR-ul l-a chemat pe arbitru, dar el așa a decis. Poate arbitrului nu-i place de UTA, nu e prima dată. Face greșeli împotriva unei echipe și tu tu îl delegi în continuare, adică ți se rupe pe româneșete. Nu mai putem schimba nimic. Noi am dat gol, l-a anulat, ei nu au avut niciun gol, dar au dat gol. Ne întoarcem la campionat, suntem obligați să câștigăm toate meciurile ca să avem  șanse măcar la baraj'', a declarat Rednic la orangesport.

Finala Universitatea Cluj - Sepsi se va juca pe 24 mai, la Sibiu. Paradoxal, în cazul în care vor cuceri trofeul, șepcile roșii se aleg cu o gaură de 300 de mii de euro. Este suma pe care UEFA o acordă fiecărei echipe care joacă în preliminariile Conference League. Clujenii nu au obținut însă licența pentru Europa, astfel că, în cazul unui succes al trupei lui Sabău în finală, locul de Conference League va reveni echipei de pe locul trei din play-off, în timp ce ocupanta poziției a patra din play-off va disputa baraj cu o echipă din play-out pentru ultimul loc european.