Sepsi, la a treia finală în ultimii patru ani. Petrescu se teme că CFR ratează cupele europene

Autor: Dan Voinea

Deținătoarea Cupei României continuă lupta pentru păstrarea trofeului după ce a surclasat campioana en-titre din Superligă. Sepsi s-a impus cu 3-0 în fața CFR-ului într-un meci în care a irosit două penalty-uri. Păun, Ștefănescu și Rondon au semnat reușitele covăsnenilor. Burcă a văzut cartonașul roșu în finalul primei reprize și va rata partida de campionat cu Rapid.

Dacă înainte de meci se arăta revoltat față de actualul format al competiției, susținând că semifinala trebuia jucată în dublă manșă sau pe teren neutru, la final Dan Petrescu era resemnat. ''A existat o singură echipă, cei de la Sepsi au meritat calificarea, le doresc succes. Noi riscăm să nu fim în Europa, asta e realitatea. Dacă termini pe locul 4, ești pa!  La cum se prezintă lotul acum, nu arătăm că putem prinde top 4. Sperăm să revină Krasniqi, Manea, să reintre toți accidentații. E al 57-lea meci în toate competițiile, suntem obosiți. Nu știu cum o vom scoate la capăt, dar trebuie să ridicăm capul, mai avem cinci finale'', a declarat antrenorul CFR-ului la orangesport.

În cele 19 meciuri directe de până acum, gruparea din Sfântu Gheorghe reușise să se impună doar de două ori în fața  CFR-ului. Sepsi e la a treia finală de Cupa României în ultimii patru ani. A pierdut cu FCSB și a câștigat ediția trecută, după 2-1 cu FC Voluntari, în Giulești. Acum, ultimul act, din 24 mai, va fi găzduit de Sibiu. Pe terenul lui Hermannstadt, covăsnenii vor întâlni echipa care se impune în semifinala dintre Universitatea Cluj și UTA. Premiile totale acordate de FRF în Cupa României au crescut cu 50%, de la 800 de mii de euro anul trecut, la 1,2 milioane de euro la actuala ediție.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Apr. 2024

Xavi continuă alături de FC Barcelona. Starea de spirit s-a schimbat

Într-o întorsătură surprinzătoare a evenimentelor, Xavi Hernández, antrenorul Barcelonei, a anunțat decizia de a rămâne în funcție până în vara anului 2025.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.