Alkmaar, regina Europei în Youth League. Omul finalei a marcat golul decisiv pentru echipa de seniori joi, în sferturile Conference League cu Anderlecht

Autor: Dan Voinea

AZ Alkmaar este prima echipă olandeză care cucerește trofeul Lennart Johansson, care răsplătește câștigătoarea Youth League. După ce în semifinale eliminase clar Milanul românului Andrei Coubiș, Hajduk Split a fost sparring partner pentru batavi în ultimul act al competiției.

Deși au fost încurajați de peste 5000 de fani pe Stade de Geneve, croații au rezistat doar până în ultimul minut al primei reprize, când Addai a transformat un penalty și i-a adus în avantaj pe olandezi. Alkmaar a făcut festival în repriza a doua. Poku și Meerdink au reușit fiecare câte o dublă în ultimele 20 de minute.

Joi, Meerdink transformase penalty-ul decisiv pentru echipa de seniori, calificată în semifinalele Conference League după dubla cu Anderlecht. Dacă Alkmaar ar mai fi marcat o dată, se repeta rezultatul din finala de anul trecut, când Benfica a trecut cu 6-0 de Salzburg.

Alkmaar a avut un sezon fabulos în actuala ediție de Youth League. Acest 5-0 din finala cu Hajduk, nu este singurul meci câștigat la scor. Olandezii au învins categoric două deținătoare ale trofeului, 3-0 cu Barcelona și 4-0 cu Real Madrid. În play-off-ul pentru optimi a spulberat-o pe Frankfurt, 5-0.  A fost prima ediție în care final-four-ul s-a jucat la Geneva, pe arena de 30 de mii de locuri care a găzduit meciuri la Euro 2008. Până acum, faza finală a competiției s-a desfășurat pe Colovray Stadium din Nyon, în compexul din cartierul general al UEFA.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mai 2024

Rețeta pentru promovarea lui Como în Serie A: mulți bani, Fabregas și Henry

După o absență de 21 de ani, Como a revenit în Serie A.

Autor: Nicolae Comănescu / 10 Mai 2024

Luptătoarele Kriszta Incze și Cătălina Axente, calificate la Jocurile Olimpice de la Paris

România își consolidează prezența la Jocurile Olimpice în concursul de lupte.

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Mai 2024