România a terminat pe 4 Cupa Mondială Universitară la hochei pe gheață de la Cârța

Autor: Nicolae Comănescu

Cupa Mondială Universitară de hochei pe gheaţă este o competiţie neoficială găzduită de localitatea Cârţa (jud. Harghita).

Selecţionata României s-a clasat pe locul al patrulea la după ce a pierdut finala mică în fața Slovaciei cu scorul de 5-0.

Echipa antrenată de suedezul Jens Brandstrom a reuşit două victorii neașteptate în grupă, 5-4 cu Canada, după prelungiri, şi 6-2 cu Cehia, dar a pierdut în faţa Poloniei cu 4-5.

În semifinale, România a fost învinsă cu 3-2 de echipa Statelor Unite și a luptat pentru un loc pe podium în meciul cu Slovacia.

În finala competiţiei, echipa Statelor Unite a învins Canada cu 4-0.

Cupa Mondială Universitară a fost o competiţie organizată sub auspiciile Asociaţiei Europene a Hocheiului Universitar şi a Asociaţiei Nord-Americane a Hocheiului Universitar, la Patinoarul din Cârţa.

Autor: Guy Gama / 09 Oct. 2023

VIDEO / Petr Cech s-a reconvertit profesional și e la fel de priceput și la hochei pe gheață

Fostul portar de fotbal Petr Cech s-a orientat către un alt sport unde își etalează calitățile.

Autor: Nicolae Comănescu / 01 Iun. 2023

VIDEO / Marius Gliga, noul coordonator al secției de hochei pe gheață la Corona Brașov

Marius Gliga este considerat unul dintre cei mai mari hocheiști români ai tuturor timpurilor.

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mai 2023