SUA, campioană mondială la hochei pe gheață feminin

Autor: Nicolae Comănescu

Echipa de hochei pe gheață feminin a Canadei a fost detronată de selecţionata Statelor Unite.

Echipa americană a devenit campioană mondială după ce a învins în finală reprezentativa Canadei cu 6-3, detronând astfel dubla campioană mondială, chiar pe tărâm canadian.

SUA nu se mai impusese la un Campionat Mondial data din 2019. În victoria cu Canada au marcat prin Hilary Knight, autoarea a trei goluri, Abbey Murphy, Caroline Harvey şi Cayla Barnes.

La rândul lor, canadiencele, care au rămas cu medalia de argint, au marcat prin Marie-Philip Poulin şi Brianne Jenner, autoarea unei duble.

Hocheistele americane pierduseră de două ori în faţa Canadei la ultimele două Mondiale, precum şi în finala turneului olimpic de la Jocurile Olimpice de la Beijing în februarie 2022.

Medalia de bronz a revenit Cehiei, care a trecut de Elveţia cu 3-2 în finala mică. Cehia a câştigat o medalie de bronz pentru a doua oară consecutiv, după victoria de anul trecut din meciul pentru locul trei, tot în faţa Elveţiei.

Autor: Guy Gama / 09 Oct. 2023

VIDEO / Petr Cech s-a reconvertit profesional și e la fel de priceput și la hochei pe gheață

Fostul portar de fotbal Petr Cech s-a orientat către un alt sport unde își etalează calitățile.

Autor: Nicolae Comănescu / 01 Iun. 2023

VIDEO / Marius Gliga, noul coordonator al secției de hochei pe gheață la Corona Brașov

Marius Gliga este considerat unul dintre cei mai mari hocheiști români ai tuturor timpurilor.

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mai 2023