CRONICĂ / FCSB câștigă pragmatic în fața Farului lipsit de viziune tactică

Autor: Nicolae Comănescu

Aproape 28 000 de spectatori au fost prezenți pe Arena Națională pe o vreme rece pentru a urmări meciul FCSB-Farul. Jocul nu a dezamăgit, fiind dinamic, pe contre, iar rezultatul final, 2-1 pentru FCSB a strâns ca niciodată lupta la titlu. Bucureştenii s-au apropiat la două puncte de constănţeni după acest meci.

Nu a fost seara lui Hagi, ale cărui decizii tactice s-au dovedit neinspirate în fața unui FCSB mai mai bine legat. Primele 10 minute au fost echilibrate, iar Louis Munteanu și Sorescu au avut câte un șut spre poarta adversă. Apoi FCSB a preluat controlul. Șut și Compagno au anunțat prin ocaziile lor deschiderea scorului de către echipa roș-albastră.

S-a întâmplat în minutul 34, dintr-un penalty dictat de Istvan Kovacs după un fault în careu al lui Kiki asupra lui Octavian Popescu. A transformat Andrea Compagno, ajuns la 18 goluri în acest campionat.

La pauză, managerul Farului, Gheorghe Hagi a luat obiceiul omologului său și a schimbat trei jucători. Numai că startul reprizei a adus încă un gol în poarta echipei dobrogene. Florinel Coman a marcat după o acţiune proprie în careu, în minutul 47. Pentru Coman este deja al treilea meci consecutiv în care marchează.

Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 51, prin nou intratul Enes Sali, care a profitat de un balon deviat la un şut al lui Mazilu şi a înscris. Farul a mai făcut două schimbări, dar rezultatele produse au fost prea puține, doar o ocazie a lui Casap. FCSB a gestionat pragmatic acest avantaj și a câștigat cu 2-1.

Cu această victorie, FCSB este pe locul 3, cu 37 de puncte, iar Farul rămâne pe primul loc în clasament, cu 39 de puncte. CFR Cluj este între ele, cu 38 de puncte. Etapa viitoare, Farul înfruntă CFR Cluj, iar FCSB se deplasează în Giulești pentru meciul cu Rapid.

„Nu am fost noi azi! Nu am ştiut să ne facem contraatacul cum îl făceam noi, am avut foarte puţină calitate în jumătatea adversă ca să poţi să dai goluri. Trebuie să ai atacanţi care să ştie să facă lucruri, să facă diferenţa. Eu nu sunt mulţumit cum a arătat echipa. Poate defensiv a fost bine, dar ofensiv nu am fost noi şi atunci nu poţi să ai pretenţii la nivelul ăsta de meciuri.”, a declarat Gheorghe Hagi după meci.

FCSB: Târnovanu – Sorescu (Pantea 88), Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Ad. Şut, Edjouma (Ov. Popescu 67) - Oct. Popescu (Cordea 66), Compagno (Omrani 67), Fl. Coman (Miculescu 81).

FARUL: Aioani - Kiki, K. Boli (M. Popescu 52), Larie, Borza (Marins 58) - Artean, Nedelcu (Băluţă 46), Grameni (Casap 46) - Alibec, L. Munteanu (Sali 46), Mazilu.