CRONICĂ / Sepsi câștigă lejer în fața unui Rapid mediocru

Autor: Nicolae Comănescu

Egalul dintre CFR Cluj și FCSB deschidea calea Rapidului, ca în eventualitatea unei victorii, să reintre în lupta la titlu. Adversarul era cel mai accesibil din play-off, Sepsi, astfel că echipa lui Mutu avea un context favorabil, mai ales că se impusese în fața covăsnenilor în sezonul regulat.

Numai că pe teren, Rapid a arătat un joc mediocru, în timp ce Sepsi a jucat cursiv, combinativ, fără să lase impresia că forțează prea mult pentru a obține cele trei puncte.

Meciul a început cu un protest al giuleștenilor deoarece fanii veniți de la București nu au putut intra cu toții pe stadionul din Sfântu Gheorghe. Nu e prima dată când rapidiștii pățesc acest lucru, după episodul de la Ovidiu, dar galeria se încăpățânează să aducă un număr mai mare de suporteri decât li se oferă din partea gazdelor. Fanii alb-vișiniilor au și părăsit arena după un sfert de oră.

Pe teren, Sepsi a avut inițiativa în fața unui Rapid modest, adormit, fără orizont. Gazdele au deschis scorul după gafa portarului Horațiu Moldovan, în minutul 26. Acesta a întârziat o pasă către Junior Morais, iar Sepsi a recuperat mingea și Alexandru Tudorie a înscris.

În ciuda sfaturilor primite de la Adrian Mutu, vizibil nervos și neputincios la marginea spațiului tehnic, rapidiștii au fost incapabili să se trezească și Sepsi a continuat să atace și să rateze ocazii importante, blocate de Horațiu Moldovan. Rapid a avut primul şut pe poartă abia în minutul 53.

Ofensiva lui Sepsi a mai adus un gol pentru gazde în minutul 86, când Rondon i-a dat o pasă genială cu călcâiul lui Marius Ştefănescu și acesta a înscris.

Rapid a avut şansa de a marca golul de onoare în prelungiri, când a primit un penalty pentru henţ la Mihai Bălaşa. Săpunaru și-a asumat responsabilitatea, dar a tras peste poartă, trimițând mingea probabil către suporterii din afara stadionului.

Sepsi-Rapid s-a terminat 2-0, iar Cristiano Bergodi i-a predat o lecție de pragmatism italianului prin adopție Adrian Mutu. Giuleștenii au ajuns la 5 meciuri consecutive fără victorie și au ieșit din lupta la titlu.

„E cel mai slab meci de când sunt pe banca Rapidului. Prea multe nu sunt de spus. Trebuie să mergem mai departe, să uităm acest meci, vin meciuri grele. Mai slab de atât nu cred că putem juca, am atins fundul sacului cu această prestație. Sepsi ne-a depășit la toate capitolele și a meritat victoria”, a declarat Adrian Mutu după meci,

SEPSI OSK: Niczuly – R. Dimitrov, Ninaj, Bălaşa, A. Dumitrescu – Aganovic (Ştefănescu 68), N. Păun, J. Rodriguez (Papa 79), C. Matei (Rondon 79) - I. Gheorghe, Tudorie (Safranko 63).

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais – Emmers (Papeau 62), Al. Albu, Kait (Luckassen 84) – Pănoiu (Sefer 62), Dugandzic, Al. Ioniţă II (Ongenda 75).