CRONICĂ / CFR Cluj, blocată de FCSB. Avantaj Farul

Autor: Nicolae Comănescu

Etapa a treia din play-off-ul Superligii consemnează evadarea Farului, mai ales după rezultatul de egalitate între CFR Cluj și FCSB.

Campioana a avut meci greu în Gruia, dar a debutat cu atitudinea potrivită și și-a înghesuit adversarul în propria jumătate. Pe fondul acestei presiuni, băieții lui Dan Petrescu au deschis scorul.

În minutul 19, la o minge respinsă de Târnovanu (autor a numeroase parade), Bîrligea a înscris din careu. Prezența sa în teren a fost o surpriză și s-a dovedit o mutare inspirată din partea lui Dan Petrescu, mai ales că fotbalistul a avut numeroase momente în care a ales soluțiile potrivite.

Până la pauză, CFR Cluj și-a mai creat și alte ocazii. Bucureştenii au echilibrat jocul în partea secundă și au egalat în minutul 68, printr-o execuție genială. Florinel Coman a marcat dintr-o lovitură liberă bătută perfect peste zid.

FCSB a căpătat curaj, iar după intrarea lui Omrani a și marcat, în minutul 90, dar arbitrul Radu Petrescu a anulat  golul pentru ofsaid, după ce a fost consultat sistemul VAR.

S-a terminat 1-1, dar rezultatul de egalitate nu ajută niciuna dintre cele două echipe în lupta la titlu. CFR Cluj rămâne pe locul 2, cu 35 de puncte, la patru puncte distanţă de liderul Farul Constanţa. FCSB are 34 de puncte şi este pe locul 3.

„Nu sunt mulţumit pentru că e a treia oară în play-off când conducem şi nu câştigăm. Nu am ce să le reproşez băieţilor. Am controlat prima repriză, nu-mi amintesc de vreo fază a lor. A venit însă lovitura liberă, executată excelent şi asta a fost.”, a comentat Dan Petrescu, tehnicianul lui CFR Cluj.

„Am venit aici ca să câştigăm, dar în prima repriză nu am jucat aşa cum ne-am fi dorit şi cum ar fi trebuit să fim. Am discutat la pauză şi reacţia echipei în repriza secundă a fost foarte bună. Jucătorii au arătat atitudinea care trebuie, iar asta contează mult pentru mine. Am egalat şi la final am avut mai multe şanse de a câştiga. Dar ăsta este fotbalul. Niciodată nu ştii cum o să începi jocul, dar l-am terminat foarte bine!”, a declarat antrenorul lui FCSB, Elias Charalambous.

CFR CLUJ: Scuffet - Cr. Manea, A. Burcă, Yuri, Braun (Peteleu 86) - C. Deac (Maglica 85), Muhar (Hoban 76), Cvek, Ermal Krasniqi – Janga (Yeboah 76), Bîrligea (Petrila 59).

FCSB: Târnovanu - Sorescu, I. Cristea (Radaslavescu 62), Tamm, Radunovic - Ovidiu Popescu, Ad. Şut (Dawa 46), Olaru – Miculescu (Cordea 46), Compagno (Omrani 69), Fl. Coman.