Liga 1: Egal cu final palpitant între CSU Craiova și CFR Cluj. Reacții

Autor: Nicolae Comănescu

20 000 de spectatori au venit pe Ion Oblemenco pentru jocul celor de la CS Universitatea Craiova cu CFR Cluj. Meciul a contat pentru etapa a doua a fazei play-off a Superligii de fotbal și s-a terminat la egalitate, 1-1, grație unei reprize secunde spectaculoase, în contrast cu o primă parte anostă.

Campioana a deschis scorul prin Lovro Cvek (69), cu o lovitură de cap foarte bine plasată, după o aruncare de la margine. Universitatea a egalat rapid, prin bosniacul Elvir Koljic (72), la patru minute de la intrarea sa pe teren.

Oltenii au controlat clar finalul partidei şi au avut câteva ocazii de a lua cele trei puncte. Portarul Simone Scuffet a respins şutul lui Alexandru Cîmpanu (85), din marginea careului și tot italianul a salvat situaţia la torpila trimisă de Gjoko Zajkov de la aproape 30 de metri, în prelungiri. La faza imediat următoare, Raul Silva a reluat din voleu în bară din marginea careului.

De remarcat faptul că în acest meci CFR Cluj nu a avut niciun corner, în timp ce oltenii au obținut 15 lovituri de la colț.

„A fost un meci foarte greu. Ştiam că echipa mea nu va fi bine azi. Nu am avut timp să pregătim meciul. Nu ştiu ce echipă va face punct sau puncte aici. După ce am luat golul am căzut, iar toţi cei care au intrat nu au adus nimic în plus, poate doar Hoban, cu experienţa lui. Trebuie sa ne mulţumim cu un punct. Va fi un play-off foarte strâns, vor fi multe egaluri. Azi am făcut 700 de meciuri ca antrenor şi îmi doream o victorie, nu ştiu cine mai face 700 de meciuri pe aici, prin România. Diferenţa au făcut-o schimbările, iar noi nu avem! Nu au avut atitudine, nimic! O să avem o discuţie în zilele următoare. Mai bine bag jucători de 15-16 ani decât jucători care nu dau totul pe teren”, a declarat Dan Petrescu, antrenorul lui CFR Cluj.

De partea cealaltă, Eugen Neagoe, antrenorul lui CSU Craiova, dă vina pe ghinion pentru că echipa sa nu a reușit să câștige, în ciuda unui final de meci foarte bun al alb-albaștrilor.

„E bine! Foarte bine era dacă intra mingea în poartă la bara din ultimele minute. Să domini de asemenea manieră campioana României, să nu aibă un corner, înseamnă foarte mult pentru noi. Din păcate, de foarte multe ori fotbalul este nedrept. Toţi jucătorii care au fost plecaţi la echipa naţională au avut probleme. Nu vreau să acuz pe nimeni. Nu mă aşteptam să fie atât de multe probleme. Meritam să câştigăm ambele meciuri, şi la FCSB, şi în seara asta! Am făcut un joc mult mai bun decât adversarul nostru”, a spus Eugen Neagoe.

După această remiză, Farul rămâne lider în play-off, cu 36 de puncte, urmată de CFR Cluj, 34 de puncte și FCSB, 30 de puncte, dar un meci mai puțin (care va avea loc luni cu Sepsi). CSU Craiova este pe 4, cu 29 de puncte, iar Rapid pe 5 cu 28 de puncte.

CSU Craiova: L. Popescu - Şt. Vlădoiu (Căpăţână 46), Gajkov, Raul Silva, Ndong - Mateiu, Screciu (Al. Creţu 68) - Işfan (Cîmpanu 24), Baiaram (Roguljic 38), A. Ivan – Markovic (Koljic 68).

CFR Cluj: Scuffet - Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Braun – Deac (Hoban 80), Cvek (Ţîru 87), Muhar, E. Krasniqi (Yeboah 87) – Maglica (Janga 61), Bîrligea (Petrila 61).