Oprița a vorbit despre circ, umilință și o posibilă demisie după eșecul de la Galați

Autor: Dan Voinea

Liderul din play-off-ul ligii secunde s-a făcut de râs în prma repriză de la Galați. CSA Steaua a arătat mai degrabă ca o echipă care se luptă pentru evitarea retrogradării. Protagonistul debutului de meci a fost un jucător de 33 de ani, pe care Oțelul l-a adus în iarnă, chiar înainte de reluarea campionatului. Kehinde Fatai a reușit o dublă, după ce s-a distrat cu apărarea oaspeților. La capătul primei jumătăți de oră era deja scor de neprezentare. De degringolada din defensiva Stelei a profitat și Octavian Ursu.

Imediat după pauză, Fatai și-a transformat încă o dată adversarii în jaloane, a driblat și portarul, dar nu a reușit să trimită mingea în poartă. În loc de 4-0, în zece minute s-a făcut 3-2. Gălățenii s-au relaxat și Bodișteanu și-a trecut în cont o dublă. A fost o revenire tardivă, gazdele reușind să păstreze avantajul. Oțelul a obținut trei puncte mari, mai ales că nu l-a avut pe bancă pe Dorinel Munteanu, suspendat două etape după declarațiile făcute la finalul partidei cu Poli Iași.

În schimb, celălalt antrenor, Daniel Oprița, s-a dezlănțuit la final la adresa jucătorilor săi. ''Nu am mai văzut asemenea greșeli. Era mingea la noi, mă întorceam, luam apa și când mă uitam iar, deja mingea era pierdută. E o umilință ce s-a întâmplat în prima repriză, a fost circ, am venit cu circul la Galați. Eu nu vreau să fiu umilit, la pauză le-am spus jucătorlor că nu mai rămân la echipă dacă vom continua așa. Voi vorbi cu conducerea, să vedem ce vom face'', a spus Oprița la orangesport. CSA Steaua va ceda primul loc în cazul în care Poli Iași obține un rezultat pozitiv în meciul de acasă cu Gloria Buzău.

După victoria din această etapă, Oțelul și-a consolidat locul trei și are șapte puncte avans față de Buzău și Dinamo. Gloria va juca vineri la Iași, în timp ce echipa lui Burcă va evolua în epilogul rundei, duminică, la Dej.