Haalandisim ! Norvegianul a fost excepțional, iar Manchester City o învinge pe Leipzig cu 7-0

Autor: Nicolae Comănescu

Manchester City nu a avut milă de RB Leipzig şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după 7-0 pe Emirates Stadium. În tur, scorul fusese 1-1. Atacantul norvegian Erling Haaland a marcat pe bandă rulantă, nu mai puțin de cinci goluri, în minutele 22 (penalty), 24, 45+2, 53 şi 58, celălalte fiind înscrise de Gundogan (49) şi De Bruyne (90+2).

Erling Haaland este al treilea jucător care reușește un hat-trick în Liga Campionilor, după Lionel Messi și Luiz Adriano.

Argentinianul reușise această performanță cu Barcelona pe 7 martie 2012, în manșa secundă a 16-imilor de finală ale Ligii Campionilor, contra lui Leverkusen (7-1). De asemenea, Luiz Adriano a marcat cinci goluri cu Șahtior Donețk împotriva lui Bate Borisov, la 21 octombrie 2014 (7-0).

Haaland are 33 de goluri în 25 de meciuri, fiind primul jucător din istorie care ajunge la un asemenea nivel la doar 25 de partide.

Într-un alt meci, Internazionale Milano a remizat cu FC Porto, 0-0, în deplasare, dar merge mai departe, după ce în tur milanezii s-au impus, scor 1-0.

Până acum în sferturi s-au calificat AC Milan, Bayern Munchen, Benfica Lisabona şi Chelsea.

Miercuri, de la ora 22.00, au loc meciurile:

Real Madrid - Liverpool, în tur 5-2

Napoli - Eintracht Frankfurt, în tur 2-0.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală şi semifinale va avea loc la 17 martie.

Meciurile din sferturi se vor disputa la 11/12 şi 18/19 aprilie.

Semifinalele vor avea loc la 9/10 şi 16/17 mai.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Apr. 2024

Xavi continuă alături de FC Barcelona. Starea de spirit s-a schimbat

Într-o întorsătură surprinzătoare a evenimentelor, Xavi Hernández, antrenorul Barcelonei, a anunțat decizia de a rămâne în funcție până în vara anului 2025.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.