Koljic sparge ghinionul, Craiova câștigă cu UTA

Autor: Nicolae Comănescu

În ultima etapă a sezonului regulat, CS Universitatea Craiova a învins-o pe UTA cu scorul de 2-1, deși arădenii au condus la pauză cu 1-0.

Interesul pentru meci a fost destul de redus, deși ambele echipe veneau după victorii importante, iar revederea cu Laszlo Balint, tehnician care a început sezonul pe banca oltenilor, se anunța provocatoare. Derularea meciului a fost palpitantă.

Albanezul Idriz Batha a deschis scorul pentru arădeni în minutul 39, după un corner executat de Roger. Craiova a egalat relativ repede după pauză prin Jovan Markovic (minutul 52), cu un şut deviat de fundaşul Erico.

Apoi a venit momentul bosniacului Elvir Koljic. Atacantul a spart gheața în acest sezon și a marcat golul victoriei (minutul 65), după o excelentă pasă oferită de Alexandru Creţu, ambii jucători intrând în repriza secundă.

UTA putea egala în minutul 86, dar brazilianul Rivaldinho a salvat golul cu o respingere acrobatică din foarfecă de pe linia porții, după ce nigerianul Philip Otele trimisese mingea în bara transversală la un corner.

Universitatea are trei victorii consecutive și începe cu un moral bun play-off-ul. De remarcat faptul că Elvir Koljic (27 de ani) pare că s-a recuperat complet și abordează cu încredere următoarele meciuri.

Golul marcat de el este primul din 26 mai 2022, când marca într-o victorie în fața Botoșaniului, scor 2-0, în finala play-off-ului pentru Conference League.