Cei mici se ridică în Liga 1. UTA, Mioveni și Hermannstadt obțin victorii surprinzătoare

Autor: Nicolae Comănescu

Liga 1 ne-a oferit o etapă plină de surprize. După victoria celor de la Universitatea Cluj în fața liderului Farul, despre care am scris aici, alte echipe din ultima treime a clasamentului au obținut succese în fașa unor cluburi mai bine clasate.

Un stadion plin la Arad a împins-o pe UTA către o victorie categorică în fața celor de la FCSB, care traversau o perioadă bună fotbalistic, mai puțin bună managerial, după demisia lui Leo Strizu și suspendarea lui Mihai Pintilii.

Arădenii au deschis scorul prin autogolul estonianului Joonas Tamm (minutul 14), la centrarea lui Philip Otele. FCSB a egalat la scurt timp, prin Florinel Coman (minutul 18), cu un şut superb din marginea careului.

În repriza a doua, Laszlo Balint a mutat inspirat și l-a trimis pe teren pe internaţionalul moldovean Virgiliu Postolachi. Acesta a marcat în minutul 64 , după o lansare semnată de albanezul Idriz Bata. Scorul final, 3-1 pentru UTA a fost stabilit de olandezul Desley Ubbink (minutul78) din pasa lui Rareş Pop, un fotbalist de 17 ani, care pare că și-a câștigat locul de titular.

Tot duminică, Mioveni a mai făcut un pas spre a părăsi ultimul loc din Liga 1. De această dată, echipa antrenată de Nicolae Dică a învins Chindia Târgoviște, gruparea care a prestat un joc solid de când a venit Toni Petrea și care era mult mai sus în clasament.

Rusu (minutul 34) şi Lixandru (90+1) au marcat pentru CS Mioveni, care a bifat al patrulea succes în acest sezon. Mioveni a acumulat 21 de puncte și s-a apropiat la cinci lungimi de rivala din județ, FC Argeș.

Peste 10 000 de oameni au fost în Giulești cu speranța că trupa lui Mutu va adăuga trei puncte în clasament după meciul cu Hermannstadt. Numai că improvizațiile antrenorului au avut urmări nefericite pentru rapidiști.

Mijlocul giuleștean cu Ongenda, Ioniță, Emmers și Papeau a fost lipsit de vlagă și inspirație, iar cei care au marcat au fost oamenii lui Marius Măldărășanu. În minutul 32, Silviu Balaure a șutat din lateral, Săpunaru a ratat intervenția, iar Moldovan a fost surprins și a scăpat mingea în poartă.

Mutu a schimbat 4 oameni la pauză, dar Rapid nu a găsit calea spre gol. Nici măcar un penalty acordat ușor în ultimul minut nu le-a fost favorabil giuleștenilor. Atacantul croat Marko Dugandzic a executat slab de la 11 metri, şutul său fiind respins de portarul croat Karlo Letica. Rapid-Hermannstadt s-a terminat 0-1.