Ziua gazdelor în Liga 1: Rapid, U Cluj și Sepsi, învingătoare în cele trei meciuri ale zilei

Autor: Mihai Constantin

Superliga 1 a programat trei meciuri în ziua de sâmbătă, iar în fiecare dintre ele s-au impus gazdele. Sepsi a învins Hermannstadt, U Cluj s-a impus în fața lui FC Botoșani, iar Rapid a trecut de Chindia Târgoviște.

În primul meci al zilei, Sepsi a câștigat greoi în fața sibienilor lui Marius Măldărășanu, scor 2-1. Sepsi a deschis scorul prin croatul Adnan Aganovic (minutul 27), după o eroare a lui Paul Antoche. Gazdele au avut şi o bară, prin Alexandru Tudorie (minutul32).

Sibienii au egalat în minutul 77, din penalty, prin croatul Matko Babic, după un henţ comis în careu de Mark Tamas, fundaşul maghiar fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben. Victoria echipei covăsnene a fost adusă de Mihai Bălaşa, din penalty, dictat după ce Aganovic a fost faultat în careu de japonezul Sota Mino.

Într-un alt meci, Universitatea Cluj a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 2-0 (1-0). Ambele goluri ale ''şepcilor roşii'' au fost marcate de senegalezul Mamadou Thiam. Fotbalistul de 27 de ani crescut în fotbalul francez a marcat în minutele 28 și 84.

De când a venit Ioan Ovidiu Sabău, ''U'' are o singură înfrângere în ultimele şase etape, două victorii şi trei egaluri. FC Botoşani a obţinut un singur punct în ultimele trei jocuri.

În seara zilei de sâmbătă, Rapid Bucureşti a învins-o pe Chindia Târgovişte cu scorul de 2-0 (0-0), într-un Giulești din nou plin. Echipa lui Adrian Mutu a dominat partida, însă un rol important în favoarea gazdelor l-a avut eliminarea lui Tiberiu Căpușă în finalul primei reprize.

Atacantul croat Marko Dugandzic a deschis scorul în min. 66, din penalty, după un fault comis asupra sa de Jeremy Corinus. Rapid a majorat diferenţa imediat, prin autogolul lui Deian Boldor (68), la centrarea lui Valentin Costache. După acest succes, Rapid a urcat pe locul al treilea.