Liga 1: CFR Cluj rămâne aproape de Farul, FCSB egalată de Craiova în prelungiri

Autor: Mihai Constantin

Etapa a 26-a din Liga 1 ne-a oferit două dueluri spectaculoase duminică. După victoria liderului Farul, urmăritoarele erau obligate să țină pasul.

CFR Cluj și-a onorat statutul de favorită în fața lui FC Argeș, în ciuda unei deplasări grele și nefericită în cupele europene. Oamenii lui Dan Petrescu au deschis scorul repede, prin Deac, în minutul 2. Apoi, campioana și-a consolidat scorul prin Janga, care a marcat în minutul 25.

FC Argeşi nu a renunțat la luptă, iar în repriza a doua a început să pună probleme ardelenilor. După o oră de joc, piteștenii au redus din diferență după un autogol al lui Kolinger și puteau chiar să egaleze.

Kosovarul Ermal Krasniqi, introdus pe teren în min. 76, a închis tabela, parafând victoria clujenilor cu un şut din afara careului (90+4).

CFR venea după trei eșecuri la rând, dintre care două în campionat (cu FCSB şi Universitatea Craiova) şi una în Europa Conference League (cu Lazio), iar acest succes o păstrează pe campioană aproape de Farul. FC Argeş a ajuns la zece partide consecutive fără victorie în campionat, şase egaluri şi patru eşecuri.

Pe Arena Națională, peste 23 000 de spectatori au venit la meciul dintre FCSB şi Universitatea Craiova. Cele două echipe aflate în zona de play-off au terminat la egalitate, 1-1 (1-0).

FCSB a deschis scorul după doar 58 de secunde, prin francezul Malcom Edjouma, aflat într-o formă remarcabilă. Acesta a reluat în plasă o minge respinsă de portarul Laurenţiu Popescu. Gruparea roș-albastră a continuat să atace și a mai avut ocazii de a se desprinde.

În minutul 44, fundaşul stânga al Universităţii, Basilio Ndong, a fost eliminat, dar arbitrul a anulat decizia după verificarea video, pentru ofsaid la Valentin Miculescu la faza unde fusese faultat de Ndong.

În partea a doua, Craiova lui Neagoe a echilibrat jocul și a început să amenințe poarta lui Târnovanu, dar goalkeeperul a avut intervenții spectaculoase. Egalarea a venit în primul minut al prelungirilor. Bosniacul Elvir Koljic a reluat cu capul din cornerul croatului Ante Roguljic, mingea intrând în poartă după ce a fost deviată de Târnovanu.

În urma acestui egal, FCSB și Craiova pierd teren în fața celor de la Farul și CFR Cluj. Bucureștenii au adunat 48 de puncte, iar oltenii au 44, față de cele 55 ale trupei lui Hagi și 53 pentru ardeleni.