Chindia rămâne neînvinsă în Superligă în 2023, Sepsi e fără victorie

Autor: Dan Voinea

Sepsi a dominat începutul de meci la Sfântu Gheorghe, dar oaspeții au deschis scorul. Niczuly  a ieșit neinspirat  pe o centrare și Cooper a trimis cu capul în poarta goală. Atacantul ghanez a ajuns la patru reușite stagionale.

Tot un stranier a dublat avantajul echipei lui Toni Petrea. Cecenul cu cetățenie franceză, Akhmatov, a înscris în premieră în tricoul Chindiei, în minutul 44. Nu a fost ultima reușită a reprizei. Rondon a punctat în prelungiri și a redus din diferență.

La 11 minute de la reluare, apărarea oaspeților a gafat în lanț și Safranko a egalat. Niczuly și Căbuz au avut parade de excepție până la final, iar meciul s-a încheiat 2-2.

‘’Nu trebuie să ne culcăm pe o ureche după aceste rezultate. Nu ne gândim la play-off, ci la salvarea de la retrogradare, Dacă reușeam să câștigăm azi, puteam să sperăm și la play-off. Cât despre presiune, e aceeași aici ca la FCSB. Dacă nu simți presiunea, nu trăiești fenomenul’’, a declarat Toni Petrea pentru orangesport.

Chindia e invincibilă în Superligă în 2023, iar Sepsi fără victorie, cu doar două puncte de la reluarea campionatului. Echipa lui Bergodi așteaptă însă verdictul în cazul meciului cu FCU Craiova. După 25 de runde, Sepsi ocupă ultimul loc de play-off, cu 34 de puncte. Chindia e pe 10, cu 29 de puncte.