Napoli a zdrobit-o pe Juventus și își consolidează primul loc în Serie A

Autor: Nicolae Comănescu

Napoli a arătat ca un lider nemilos în Serie A în fața uneia dintre candidatele la titlu, Juventus. Trupa lui Luciano Spalletti s-a impus cu un categoric 5-1 în meciul de deschidere al etapei a 18-a din campionat. Napoletanii au acum 10 puncte avans față de adversarii lor.

Napoli s-a trezit după înfrângerea cu Inter (0-1) de la sfârșitul săptămânii trecute. Cu georgianul Khvicha Khvaratskhelia în zi de grație, Napoli i-a încântat pe fanii de pe stadionul Diego Armando Maradona.

Victor Osimhen a deschis scorul în minutul 14, după care a trecut de la rolul de golgheter la cel de pasator decisiv. Fostul jucător de la Lille a fost atent la o intervenție ratată a lui Bremer, i-a trimis lui Kvaratskhelia și acesta a înscris în minutul 38.

Juventus a dat semne de revenire, a profitat de o învălmășeală în careul napoletan și a redus din diferență, când Di Maria l-a bătut pe Meret în minutul 41.

În repriza secundă, Rahmani a înscris, după ce a reluat cu capul un corner executat de Kvaratskhelia, iar apoi Victor Osimhen a reluat cu capul o centrare a aceluiași georgian, poreclit pe bună dreptat Kvaradona, cu trimitere la argentinianul care dă numele stadionului din Napoli. Elmas a închis tabela cu un șut deviat din lateralul careului mare.

Cu golul său și cele două pase de gol, Khvicha Kvaratskhelia a fost implicat în cel puțin două goluri într-un meci pentru a șasea oară în acest sezon.

După acest succes, Napoli a acumulat 47 de puncte, cu 10 peste AC Milan și Juventus. Milanezii au un meci mai puțin.

Napoli (4-3-3) : Meret - Di Lorenzo, Kim, Rrahmani, Mario Rui (Mathías Olivera, 70) - Anguissa, Lobotka, Zieliński (Ndombele, 79) - Politano (Elmas, 45), Osimhen (Raspadori, 78), Kvaratskhelia (Lozano, 88). Antrenorr : Luciano Spalletti.

Juventus (3-5-1-1) : Szczęsny - Danilo, Bremer, Alex Sandro - Chiesa, McKennie, Locatelli (Paredes, 56) , Rabiot, Kostić - Di María - Milik (Kean, 56). Antrenor : Massimiliano Allegri.