Napoli a zdrobit-o pe Juventus și își consolidează primul loc în Serie A

Autor: Nicolae Comănescu

Napoli a arătat ca un lider nemilos în Serie A în fața uneia dintre candidatele la titlu, Juventus. Trupa lui Luciano Spalletti s-a impus cu un categoric 5-1 în meciul de deschidere al etapei a 18-a din campionat. Napoletanii au acum 10 puncte avans față de adversarii lor.

Napoli s-a trezit după înfrângerea cu Inter (0-1) de la sfârșitul săptămânii trecute. Cu georgianul Khvicha Khvaratskhelia în zi de grație, Napoli i-a încântat pe fanii de pe stadionul Diego Armando Maradona.

Victor Osimhen a deschis scorul în minutul 14, după care a trecut de la rolul de golgheter la cel de pasator decisiv. Fostul jucător de la Lille a fost atent la o intervenție ratată a lui Bremer, i-a trimis lui Kvaratskhelia și acesta a înscris în minutul 38.

Juventus a dat semne de revenire, a profitat de o învălmășeală în careul napoletan și a redus din diferență, când Di Maria l-a bătut pe Meret în minutul 41.

În repriza secundă, Rahmani a înscris, după ce a reluat cu capul un corner executat de Kvaratskhelia, iar apoi Victor Osimhen a reluat cu capul o centrare a aceluiași georgian, poreclit pe bună dreptat Kvaradona, cu trimitere la argentinianul care dă numele stadionului din Napoli. Elmas a închis tabela cu un șut deviat din lateralul careului mare.

Cu golul său și cele două pase de gol, Khvicha Kvaratskhelia a fost implicat în cel puțin două goluri într-un meci pentru a șasea oară în acest sezon.

După acest succes, Napoli a acumulat 47 de puncte, cu 10 peste AC Milan și Juventus. Milanezii au un meci mai puțin.

Napoli (4-3-3) : Meret - Di Lorenzo, Kim, Rrahmani, Mario Rui (Mathías Olivera, 70) - Anguissa, Lobotka, Zieliński (Ndombele, 79) - Politano (Elmas, 45), Osimhen (Raspadori, 78), Kvaratskhelia (Lozano, 88). Antrenorr : Luciano Spalletti.

Juventus (3-5-1-1) : Szczęsny - Danilo, Bremer, Alex Sandro - Chiesa, McKennie, Locatelli (Paredes, 56) , Rabiot, Kostić - Di María - Milik (Kean, 56). Antrenor : Massimiliano Allegri.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Ian. 2023

Ianis Hagi a revenit într-un meci oficial după mai bine de un an

Ianis Hagi se accidentase la ligamentele genunchiului în debutul anului 2022 și tot atunci a fost operat.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Ian. 2023

Fotbalul românesc, un contract mai aproape de lumea civilizată

Fotbaliștii din competițiile României care vor semna contracte pe viitor o vor face într-un cadru legal mai bine definit.

Borussia Dortmund a transferat un belgian de 16 ani

Borussia Dortmund este renumită pentru faptul că lansează fotbaliști tineri la vârste fragede.

Anastasia Gubanova, campioană europeană la patinaj artistic. Reprezentanta României, în top 10

Rusoaicele Kamila Valieva, Ana Șcherbakova și Alexandra Trusova au lipsit de la Campionatul European de patinaj artistic

Arina Sabalenka, campioană la Australian Open. Reacții și schimbări de clasament

La 24 de ani, Arina Sabalenka a câștigat primul său trofeu de Grand Slam.