12 ianuarie în istoria sportului. Cea mai mare surpriză din istoria Super Bowl

Autor: Dan Voinea

Aniversări, recorduri, trofee.

12 ianuarie 1944

-        S-a născut Joe Frazier, unul dintre cei mai mari pugiliști din istorie, campion la categoria grea din 1970 până în 1973. În 1971 l-a învins cu o decizie unanimă pe Muhamad Ali(Cassius Clay) în ceea ce avea să rămână în istorie drept ’’bătălia secolului’’. Înainte să treacă la profesioniști a cucerit medalia de aur la JO de la Tokyo, din 1964. A murit de cancer, în 2011, la 67 de ani

12 ianuarie 1949

-        S-a născut antrenorul Ottmar Hitzfeld. Neamțul a avut o carieră impresionantă în fotbalul european. Cu Bayern Munchen a câștigat cinci titluri în Bundesliga, patru cupe și tot atâtea supercupe, dar și Liga Campionilor și Cupa Intercontinentală. A triumfat în Champions League și cu Dortmund, iar în 2001 UEFA l-a desemnat antrenorul anului.

12 ianuarie 1966

-    Antrenorul Red Auerbach ajungea la 1000 de victorii în NBA( sezon regular și play-off) după Boston-Los                    Angeles Lakers 114-102. A cucerit nouă titluri în NBA cu Boston Celtics. În semn de respect pentru cariera                  sa impresionantă, NBA decernează trofeul ’’Red Auerbach’’ pentru cel mai bun antrenor al anului.

12 ianuarie 1969

-        New York Jets o învingea pe Baltimore Colts cu 16-7, la Miami, în finala Super Bowl. Este considerată cea mai mare surpriză din istoria NFL. 41,6 milioane de oameni au urmărit meciul la TV în Statele Unite.

12 ianuarie 1980

-       Bjorn Borg cucerea primul dintre cele două trofee la Turneul Campionilor, 6-2, 6-2 cu Vitas Gerulaitis în finala de la Madison Square Garden din New York. Suedezul a câștigat 11 titluri de Grand Slam în carieră.

12 ianuarie 1993

-        Mario Lemieux anunța că a fost diagnosticat cu limfom hodgkin(cancer al sistemului limfatic). Canadianul, aflat în top100 cei mai mari jucători din istoria NHL și supranumit ’’Le Magnifique’’ sau ‘’Super Mario’’ avea să-și continue cariera de succes nu doar în hocheiul de peste Ocean. Cu naționala Canadei a câștigat atât aurul mondial, cât și cel olimpic. Face parte din Hockey Hall of Fame.

12 ianuarie 2015

-        Cristiano Ronaldo primea Balonul de Aur(pentru cel mai bun jucător din lume în 2014) în gala FIFA de la Zurich. Era al treilea Balon de Aur pentru portughezul care evolua la Real Madrid.

12 ianuarie 2020

-        Sergio Aguero reușea un hat-trick în City-Villa 6-1 și devenea cel mai bun marcator străin din istoria Premeier League. Argentinianul ajungea la 177 de goluri și îl depășea pe Thiery Henry.

02 Mar. 2025

Echipa

Autor: Dan Voinea / 25 Apr. 2023

UTA are un nou antrenor. Mircea Rednic îl înlocuiește pe Laszlo Balint

Arădenii sunt pe locul 8 în play-out-ul Superligii și calificați în semifinalele Cupei.

Autor: Dan Voinea / 04 Feb. 2023

Banii nu aduc fericirea pe Stamford Bridge!

Enzo Fernandez a debutat la Chelsea, dar londonezii s-au încurcat pe teren propriu.