Napoli, primul eșec în campionat, dar mai îngrijorător e jocul. AC Milan și Juventus se apropie

Autor: Nicolae Comănescu

Pauza nu a fost de bun augur pentru Napoli. Liderul din Italia a pierdut confruntarea cu Internazionale Milano din etapa a XVI-a a Serie A. A fost primul eşec pentru napoletani în actualul sezon.

Inter a câștigat la limită, 1-0, dar și-a mai creat și alte ocazii importante. În schimb, jocul lui Napoli a fost previzibil, chiar dacă formația din sudul Italiei a dominat posesia.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Dzeko, în minutul 56. Acesta a fructificat cu capul o centrare venită din flancul stâng. Prin acest succes, Inter o ajută indirect pe AC Milan, care a câștigat în această etapă și se apropie la 5 puncte de Napoli.

De asemenea, în această rundă, Juventus a înregistrat a șaptea victorie consecutivă, bianconerii trecând cu 1-0 de Cremonese, grație unei lovituri libere executate de Arkadiusz Milik în prelungiri.

Așadar, lupta la titlu este relansată. Napoli este lider cu 41 de puncte, urmată de AC Milan (36 puncte), Juventus (34 puncte) și Inter (33 puncte).