Cunoaștem sferturile Cupei României

Autor: Mihai Constantin

Noul format al Cupei României nu lasă loc de suprize pentru tragerea la sorți a sferturilor de finală. Echipele calificate știau cum vor fi încrucișate de algoritmul FRF.

UTA Arad şi CS Mioveni sunt ultimele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României, terminând pe primele două poziţii grupa B.

Din celelalte grupe s-au calificat în următoarea fază a competiției echipele Sepsi, U Craiova 1948, CFR Cluj, Universitatea Cluj, Hermannstadt şi FC Argeş.

Faza sferturilor va avea loc pe 5 aprilie 2023, iar meciurile sunt după cum urmează:

Sfert 1: Sepsi Sfântu Gheorghe – CS Mioveni

Sfert 2: CFR Cluj – FC Argeş

Sfert 3: AFC Hermannstadt – Universitatea Cluj

Sfert 4: UTA Arad – U Craiova 1948

Echipe precum FCSB, Rapid sau CSU Craiova nu au reușit să termine pe primele două locuri în grupele lor și au părăsit competiția.