Giroud, mai mare decât Henry și Platini. Atacantul, decisiv și contra Poloniei

Autor: Mihai Constantin

Selecționata Franței s-a calificat în sferturile de finală de la Cupa Mondială, după 3-1 cu Polonia. Cine mai are nevoie de Karim Benzema când există Olivier Giroud ?

Atacantul a fost decisiv și în meciul contra lui Lewandowski și compania. Olivier Giroud a înscris două dintre cele trei goluri ale francezilor și a devenit cel mai bun marcator din toate timpurile pentru echipa Franţei. La fel de discret, vârful de 36 de ani s-a dovedit eficient la fiecare acțiune consistentă a trupei din Hexagon.

Olivier Giroud a deschis scorul în minutul 44 al partidei cu Polonia şi a marcat golul său cu numărul 52 pentru echipa naţională, întrecându-l astfel pe Thierry Henry, care are 51 de goluri. Atacantul lui Milan a înscris cele 52 de goluri în 117 selecţii pentru „Les Bleus”. Din 2011 joacă Giroud la națională, adică la un an de la retragerea lui Henry.

Statisticile sale stau în picioare doar la masculin, deoarece la feminin, Eugenie Le Sommer, o veterană din naționala Franței are 86 goluri în 175 de meciuri pentru echipa franceză.

Alături de la Giroud, Hugo Lloris a egalat la acest meci recordul de selecţii pentru echipa Franţei, deţinut de fostul fundaş Lilian Thuram. Căpitanul Les Bleus a adunat 142 de meciuri în tricoul Franţei.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.